banner
amortyzatory
Moto

Jak wybrać najlepsze amortyzatory?

Kierowcy często zwlekają z wymianą jakiegokolwiek podzespołu samochodowego. Wynika to głównie z konieczności poniesienia zwykle niemałych kosztów związanych z wizytą w warsztacie. Zwłaszcza jeśli dany element uważany jest za mało przydatny, a jego brak za niewielką usterkę, kierowcy potrafią unikać naprawy lub wymiany miesiącami.

Opisana sytuacja często dotyczy amortyzatorów. Są to podzespoły, bez których sprawna i bezpieczna jazda nie jest możliwa, jednak właściciele pojazdów często zupełnie nie zdają sobie z tego sprawy. Amortyzatory pełnią bowiem szereg niezwykle istotnych funkcji. Nie tylko zwiększają komfort jazdy, redukując drgania, ale również odpowiadają za przyczepność kół do jezdni oraz skrócenie drogi hamowania. Jak wybrać odpowiedni podzespół, który zapewni wygodę i poczucie bezpieczeństwa?

Amortyzatory, a tempo jazdy

Podstawowymi kwestiami, na które trzeba zwrócić uwagę, jeśli chodzi o wybór amortyzatorów, są typ samochodu oraz prędkość, jaka jest nim rozwijana. Dla szybkich aut z niskim zawieszeniem najlepsze będą zwykle amortyzatory gazowe. Działają one bardzo szybko oraz zapewniają maksymalną przyczepność do jezdni. Tym samym rozwinięcie dużej prędkości nie stanowi szczególnego zagrożenia.

amortyzatory

Dla zwolenników spokojnej jazdy trafniejszym wyborem będzie zestaw redukujący drgania, składający się z urządzeń wypełnionych olejem. Nie usztywniają one zawieszenia tak jak modele gazowe, przez co zapewniają większy komfort w czasie jazdy. Trzeba jednak liczyć się z mniejszą przyczepnością kół oraz nieco opóźnionymi reakcjami.

Przejażdżka po nierównościach

Podobne znaczenie, jak rozwijane prędkości, ma również teren, po jakim porusza się samochód. Jeżeli jest on nierówny, na drodze znajduje się wiele przeszkód, ubytków, czy wzniesień, niezbędne są szybkie i skuteczne amortyzatory. Ponownie wybór pada na modele gazowe. Obniżają one komfort jazdy po prostej, asfaltowej drodze, jednak są nie do zastąpienia w trudnym terenie.

Amortyzatory wysokiej klasy

Pomijając kwestię wyboru między amortyzatorem gazowym i olejowym, należy przede wszystkim zdecydować się na produkt znanej i cenionej firmy. Ma to na celu uniknięcie częstych wizyt w warsztacie. Niskie jakości amortyzatory w krótkim tempie tracą swoją sprawność i stają się kompletnie bezużyteczne.

Warto również zorientować się, które amortyzatory są polecane przez producenta danego samochodu. Często koncerny zalecają korzystanie z produktów konkretnej firmy, nieraz idąc nawet dalej i wskazując na konkretne modele amortyzatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *