banner
Kup auto części w Hurtczesci.pl
Moto

Jak znaleźć odpowiednie klocki hamulcowe?

Nie ma wątpliwości, że do najważniejszych podzespołów samochodowych należą hamulce. Od  ich sprawnego działania zależy bezpieczeństwo jazdy, które nie jest zapewnione, gdy droga hamowania zbytnio się wydłuża. O sprawności hamulców decydują natomiast w głównej mierze klocki hamulcowe. Jak je wybierać, aby mieć pewność, że nie zawiodą w najtrudniejszych sytuacjach?

Efektywność działania i trwałość klocków hamulcowych

Dobre klocki to skuteczne klocki. Niewątpliwie ich najważniejszym parametrem jest efektywność działania. Jak ocenić, czy dany model klocków hamulcowych będzie działał skutecznie? Najlepiej określa to współczynnik tarcia. Opisuje on, jak duże jest tarcie pomiędzy powierzchnią klocka, a tarczą hamulcową. Naturalnie im jest ono większe, tym szybsze i skuteczniejsze hamowanie. Niestety, wraz ze wzrostem siły tarcia rośnie również temperatura wytwarzana w hamulcach, która przyczynia się do degradacji klocków. Ponadto, tarcie samo w sobie przyczynia się do zużycia klocków poprzez stopniowe zmniejsza ich grubości. Czy oznacza to zatem, że skuteczne klocki hamulcowe muszą być nietrwałe? Niekoniecznie, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zapewniającym zwiększoną wytrzymałość klocków hamulcowych.

Kup auto części w Hurtczesci.pl

Ażeby wydłużyć żywotność efektywnych klocków hamulcowych, konieczne jest zwiększenie ich wytrzymałości na działanie wysokich temperatur. Ponadto, powinny być one wykonane z materiału, który mimo działania dużej siły tarcia nie ulega nadmiernemu ścieraniu. Dlatego też popularne stały się dzisiaj klocki ceramiczne. Ich charakterystyczną cechą jest ogromna twardość, a także niewiarygodna wytrzymałość. Warto również zauważyć, że ceramiczne klocki hamulcowe są wzbogacane innymi materiałami, takimi jak węgiel czy grafit. Ceramika jest niezastąpiona przy produkcji klocków do pojazdów sportowych, niemniej jednak sprawdza się również na zwykłych drogach.

Zwracaj uwagę na producenta i sprzedawcę

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, jak ważny jest wybór klocków od dobrego producenta. Niektórzy nie zwracają większej uwagi na to, jakiej marki są dane podzespoły, co jest sporym błędem. Tylko najwięksi producenci mają dostęp do najnowocześniejszych technologii, dzięki samodzielnie prowadzonym badaniom. Ponadto, znana marka jest gwarantem jakości, gdyż uznane firmy dbają o to, aby nie zepsuć swojej renomy.

Zalecamy, aby podczas wyboru klocków zwracać również uwagę na renomę sprzedawcy, a nie tylko producenta. Rzecz w tym, aby mieć pewność, iż zakupione podzespoły to nie podróbki. Kup auto części w Hurtczesci.pl, aby nie musieć martwić się jakością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *