banner
Wszystko o impotencji
Choroby, Medycyna, Medycyna i Zdrowie

Wszystko o impotencji

Impotencja to choroba, której przyczyny mogą mieć dwojakie źródła – zewnętrzne i wewnętrzne. Wbrew pozorom zaburzenia erekcji spowodowane wiekiem spotyka niewielki procent mężczyzn. Jakie są źródła tej choroby oraz w jakie sposób się ją leczy – odpowiedź w artykule.

Źródła choroby

W znacznej części przyczynami zaburzeń seksualnych są problemy zewnętrzne, takie jak stres, brak snu i ogólne przemęczenie. Brak erekcji może być również spowodowany nadmiernym przyjmowaniem używek (alkohol, papierosy, narkotyki). Coraz częściej za przyczynę impotencji wskazuje się nieodpowiednie odżywianie. Wymienione czynniki wpływające na potencję są stosunkowo łatwe do wyeliminowania. Zazwyczaj po ich usunięciu potencja powraca.

Leczenie impotencji jest znacznie trudniejsze, jeżeli źródłami problemu są schorzenia fizjologiczne lub te, które mają podłoże psychologiczne. Taki rodzaj dysfunkcji erekcji wymaga wsparcia ze strony lekarza, a nie leczony wraz z wiekiem tylko się pogłębia.

Źródła choroby, impotencja

Oczywiście impotencja może być też wywołana andropauzą. Niemniej jednak impotencja spowodowana wiekiem pojawia się u zaledwie 10% pacjentów. Spadek produkcji testosteronu, postępująca utrata elastyczności skóry, wiotczenie mięśni oraz dysfunkcje układu krążenia odbijają się na potencji mężczyzny.

Patofizjologia erekcji

W medycynie wyróżnia się trzy podstawowe grupy zaburzenia erekcji:

  • brak wzwodu – przyczyną tutaj może być uszkodzenie układu nerwowego,
  • problem z utrzymaniem erekcji,
  • brak sprawności mechanizmów, które są odpowiedzialne za wypełnianie ciał jamistych – co może być spowodowane: niewydolnością układu żylnego prącia, chorobą tętnic lub zmianami patologicznymi w samych ciałkach jamistych.

W zależności od rodzaju impotencji lekarze podejmują decyzję o metodach jej leczenia. Dlatego bardzo ważnym elementem przy pojawieniu się objawów tej choroby jest wizyta u lekarza. Dzięki badaniom może dokładnie stwierdzić, jakie są przyczyny problemów z brakiem erekcji. W przypadku, gdy źródłami problemu są przyczyny zewnętrzne powrót do normalnego funkcjonowania jest prosty, natomiast w innych przypadkach niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Jak leczyć impotencję

Jak leczyć impotencję farmakologicznie?

Najpopularniejszą metoda leczenia impotencji jest leczenie impotencji lekami podawanymi doustnie. Tabletkę przyjmuje się bezpośrednio przed planowanym stosunkiem, a dokładny czas podania leku zawsze znajduje się na jego etykiecie. Wyróżnia się również typy leków przyjmowanych doustnie – te należące do grupy inhibitory fosfodiesterazy lub leki hormonalne.

Kolejną metodą leczenia farmakologicznego jest wstrzykiwanie do ciał jamistych substancji farmakologicznych. Oznacza to, że zaraz przed stosunkiem lek musi być wstrzyknięty w podstawę prącia po jednej ze stron. Lekarze jednak ostrzegają przed różnymi nasileniami działań niepożądanych.

W przypadku występowania impotencji psychogennej stosuje się psychoterapię. Ta metoda leczenia polega przede wszystkim na treningu, hipnozie lub psychoterapii indywidualnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *