banner
Karma dla szczeniaka
Artykuły, Porady

Najlepsze karmy dla szczeniaków

Po mleku matki, odpowiednie żywienie szczeniąt jest podstawowym warunkiem ich zdrowego wzrostu. Dlatego wybierając karmy dla szczeniaków, warto zdecydować się na producentów premium, którzy oferują specjalistycznie dobrane pożywienie i dostarczają szczegółowych informacji na temat składu swoich produktów. 

Jak karma wpływa na wzrost psa?

Karma dla szczeniaka musi dostarczać mu wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Dlatego zdecydowanie najlepiej jest podawać mu zbilansowaną karmę dla szczeniąt w odpowiednich ilościach. Najważniejsze jest oczywiście zapotrzebowanie na energię, ale także wszystkie składniki odżywcze, takie jak wysokowartościowe białko, wapń i fosfor, które służą rozwojowi mięśni i kości. 

Przewód pokarmowy szczeniąt może być przyzwyczajany do stałego pokarmu już po czwartym tygodniu życia, ale początkowo może sobie poradzić tylko z niewielkimi ilościami. Ważne jest więc nie tylko podawanie szczeniakowi odpowiedniej karmy, ale także prawidłowe porcje. Na początku powinny to być cztery posiłki dziennie, a po sześciu miesiącach trzy. Gdy pies skończy rok, jest w pełni dorosły, wówczas jeden posiłek zwykle mu wystarczy. Ta zasada dotyczy jednak małych i średnich psów. Duże rasy powinny przyjmować więcej posiłków: dwa dla większych dorosłych psów i trzy dla ras olbrzymich.

karma dla szczeniaka

Nie zmieniaj karmy od razu

Przybycie do nowego domu jest dla szczeniaka dużą zmianą i nie należy od razu podawać mu nowego pożywienia, którego nie zna. Dlatego, jeśli wiesz dokładnie, co pies jadł wcześniej, mieszaj codziennie trochę nowej karmy ze starą:

  • dzień 1 i 2: 1/4 nowej karmy,
  • dzień 3 i 4: 1/2 nowej karmy,
  • dzień 5 i 6: 3/4 nowej karmy,
  • od 7 dnia tylko nowe jedzenie.

Jaka karma dla szczeniaków?

Właściwa karma charakteryzuje się przede wszystkim wysoką wartością energetyczną, a także zawartością minerałów dostosowaną do potrzeb szczeniąt oraz wysokiej jakości, lekkostrawnym białkiem. Dlatego najlepiej jeśli będziesz podawać swojemu maluchowi posiłki dostosowane do jego wieku, ale także do wielkości rasy psa, ponieważ małe rasy rosną inaczej niż duże. Dzięki odpowiedniej karmie dla szczeniąt Twój pies będzie miał zdrowe, mocne kości i silne mięśnie. Ponadto, właściwa dieta będzie również wspierać jego układ odpornościowy i zapobiegać gromadzeniu się nadmiaru tłuszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *