banner
Sklep z oponami
Porady

Drogi kontra opony samochodowe

Jeszcze do niedawna określenie „polskie drogi” było synonimem mizerii i zaniedbania. Czas i spore zaangażowanie podmiotów odpowiedzialnych za stan dróg w Polsce sprawiły, że obecnie sieć transportowa znacznie się powiększyła, a stan techniczny z wysoce niezadowalającego stał się, ku zadowoleniu użytkowników, diametralnie odmienny. Niestety, pewna część dróg wciąż pozostaje w nie najlepszym stanie. Zwłaszcza drogi lokalne mogą negatywnie wpływać na stan techniczny i eksploatacyjny pojazdów.

Jak powstają uszkodzenia w ogumieniu?

Opony samochodowe w czasie poruszania się pojazdu, a także w trakcie postoju wciąż stykają się z nawierzchnią drogi. Dlatego bez względu na wyposażenie, koła są najbardziej narażona na inwazję w ich strukturę. Niezależnie od tego, czy opony okrywają felgi aluminiowe, czy felgi stalowe efektem może być rozwarstwienie opony lub całkowite jej zniszczenie poprzez rozerwanie.

Sklep z oponami

Dziury w asfalcie są najczęstszą przyczyną awarii opon. Zagęszczenie wyrw w nawierzchni bywa tak duże, że nawet nagłe hamowanie kończy się pęknięciem opony, ponieważ cykl zatrzymania ma finał na krawędzi dziury, która atakuje koło z dużą siłą i powoduje poprzeczne przecięcie warstw wzmacniających gumę. W następstwie tego rodzaju zatrzymania pojazdu cierpią też inne elementy koła, czyli obręcze. Zdeformowana felga nie pozwala oponie na utrzymanie podwyższonego ciśnienia. Jeśli zajście dotyczy więcej niż dwóch kół, kończy się zwykle awaryjnym zjazdem do warsztatu przy użyciu specjalistycznego sprzętu holowniczego.

Jak uniknąć problemów z oponami?

Śmiało można stwierdzić, że nienależyta dbałość o stan nawierzchni dróg jest czynnikiem wzmagającym rozwój usług związanych z naprawą szkód poniesionych w wyniku korzystania z nich. Niemniej jednak wcale nie trzeba być stałem bywalcem warsztatów. Wystarczy zakupić wysokiej jakości opony, które są w stanie znieść nawet regularną jazdę po nierównych drogach. Polecamy zatem uważny wybór opon, najlepiej modeli od uznanych producentów. Najlepsze opony samochodowe zwykle są oczywiście również najdroższe. Niemniej jednak jest to jednorazowy wydatek, który pozwala zaoszczędzić w przyszłości. Brak konieczności ciągłych napraw i nieustannych wymian opon zawsze się opłaca. Chcąc dodatkowo zwiększyć żywotność opon, należy zachować ostrożność w czasie jazdy. Rzecz w tym, aby unikać dużych dziur, a po nierównej jezdni poruszać się z ograniczoną prędkością. Ponadto, zalecamy również stałą kontrolę ciśnienia w oponach, gdyż zarówno jego zbyt niska, jak i zbyt wysoka wartość zwiększają ryzyko uszkodzenia, opony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *