banner
Edukacja

Jak wybrać temat pracy licencjackiej i nie zwariować?

Maj to nie tylko miesiąc, w którym kwitną kasztany i odbywają się matury. To również czas dla studentów na wybór tematu pracy licencjackiej. Czym kierować się przy wyborze tematu pracy i na co należy zwracać uwagę – podpowiedzi w artykule.

Pisz w zgodzie ze sobą

student

Wielu studentów, co roku szuka odpowiedzi na to samo pytanie – na jaki temat napisać prace licencjacką? Pierwszą zasada wybierania właściwego tematu jest postępowanie zgodnie z własnymi upodobaniami i zainteresowaniami. Warto zastanowić się, które zajęcia w trakcie dotychczasowego toku studiów były dla nas szczególnie interesujące. Posiadając taki wyznacznik będziemy wiedzieli, na jakiej dziedzinie powinniśmy się skupić.

Temat pracy nie musi być związany ściśle z zajęciami, jakie mieliśmy na studiach. Ważne by nawiązywał do naszych zainteresowań. Szukając właściwego dla siebie tematu pracy należy zwrócić uwagę również na to by powiązać go ze specjalnością, jaką wybraliśmy.

Pamiętaj! Praca licencjacka to forma pracy naukowej, która musi nawiązywać do kierunku i specjalności, jaką studiujemy.

Patrz w przyszłość – wybierz perspektywiczne rozwiązania

Jeśli już na etapie pisania pracy licencjackiej uważasz, ze masz problemy z wyborem tematu wówczas skup się na temacie perspektywicznym. Jest to rozwiązanie, z którego korzysta wielu studentów decydujących się kontynuować naukę na studiach uzupełniających. Pisząc pracę magisterską bazuje się przede wszystkim na wartości merytorycznej pracy licencjackiej. Uzupełnia się ją jedynie o aktualne dane i uzupełnienie informacji. O tematach perspektywicznych więcej informacji na: http://www.forum.pisanie-prac.org.pl/topics143/prace-licencjackie-tematy-vt79.htm

Nie zapominaj o promotorze

Zawsze po porady i wskazówki w doborze tematu pracy licencjackiej można zgłosić się do promotora. Tym bardziej, ze promotorzy zazwyczaj posiadają listę przykładowych tematów pracy, z których można skorzystać. Oprócz pomocy przy wyborze samego tematu promotor z pewnością polecić nam ciekawą literaturę, w której znajdziemy niezbędne informacje pasujące do tematu pracy.

Pisanie pracy nie musi być przykrą koniecznością. Jeśli „czujemy” temat, to szukanie literatury czy sama perspektywa spędzenia kilku godzin na siedzeniu i pisaniu pracy nie wydaje się taka straszna. Dlatego przy wyborze tematu pracy licencjackiej należy kierować się swoimi zainteresowaniami i tematami, w których czujemy się pewnie.

Zwróć uwagę!  Wybierając temat sprawdź wcześniej literaturę. Zdecydowanie się na pierwszy lepszy temat, którego nie można poprzeć literaturą przedmiotu, może sprawić nam wiele kłopotu. Dlatego podejdź do tematu spokojnie i zdecyduj się na temat pracy licencjackiej z głową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.