banner
Artykuły, Edukacja

Teza w pracy dyplomowej – jaka powinna być?

Temat pracy dyplomowej wymyślony, materiały zebrane, plan pracy stworzony… Jednak, aby rozpocząć pisanie pracy należy jeszcze sformułować tezę. Czym jest teza i jak ją właściwie sformułować? Oto kilka praktycznych wytycznych.

Teza, co to takiego?

Krótko mówiąc, teza jest tym czymś, co student pragnie przekazać innym poprzez swoją pracę. Stanowi swego rodzaju odpowiedź na problem badawczy, jaki został zawarty w temacie. Jest ona sednem przemyśleń na konkretny temat i pokazuje sposób rozumowania i styl myślenie autora pracy. Bardzo ważne, by teza prowokowała do myślenia oraz by była ona formułowana przed rozpoczęciem pisania pracy. W przeciwnym razie będzie to wyłącznie pseudo teza, dopasowana do napisanej pracy, która nie wnosi nic twórczego ani też odkrywczego.

Poprzez tezę student udowadnia, że potrafi samodzielnie myśleć i powiedzieć coś świeżego, nowego i odkrywczego na wybrany przez siebie temat. Tylko właściwie sformułowana teza umożliwia stworzenie ciekawej pracy dyplomowej, której nie czyta się z przymusem, ale z zaciekawieniem.

Dobra teza, czyli jaka?

To, czego dotycz konkretna teza zależy od dziedziny, z jakiej przygotowywana jest praca. Może nią być zarówno pomysł interpretacyjny, interesujące porównanie, nowe rozwiązanie, jak i wykazanie związku czy wpływu. Istnieje jednak kilka cech, którymi powinna charakteryzować się każda właściwie sformułowana teza. Powinna ona być:

  • odważna, czyli dawać do zrozumienia, że student jest świadomy i pewny posiadanej wiedzy,
  • zrozumiała, czyli prezentować jasno, co autor pragnie udowodnić w swojej pracy,
  • twórcza, czyli być kreatywna i odkrywcza,
  • sugestywna, czyli prowokować, zadziwiać i intrygować,
  • otwarta, czyli stanowić impuls do namysłu i motywację do dalszego działania.

Oczywiście, stworzenie tezy zgodnej z powyższymi wytycznymi nie jest łatwe. Jednakże stanowi to podstawę do napisania ciekawej i oryginalnej pracy. Dobra teza w trakcie pisania pracy staje się swego rodzaju zapisem procesu myślowego autora. Jednak, by można było osiągnąć taki efekt, należy ją sformułować już na początku redagowania pracy. Studenci, którzy mają trudność ze sformułowaniem dobrej tezy w swojej pracy, mogą skorzystać z pomocy ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w pisaniu różnego rodzaju prac dyplomowych. Dzięki temu, student będzie miał pewność, iż stworzona przez niego teza będzie zgodna z powyższymi wytycznymi. Osoby z Rzeszowa i innych miejscowości z województwa podkarpackiego znajdą pomoc na stronie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *