banner
Dom

Wentylacja nawiewna, czyli kompromis pomiędzy wentylacją mechaniczną i grawitacyjną

Wentylacja mechaniczna jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego pomieszczenia, jednak wymagającym sporych nakładów finansowych. Wentylacja grawitacyjna to z kolei najprostszy i zdecydowanie najtańszy system wymiany powietrza, który jednak charakteryzuje się zdecydowanie mniejszą wydajnością. Swoistym kompromisem pomiędzy rozwiązaniami obu typów jest system wentylacji nawiewnej, stanowiący połączenie dobrej wydajności oraz niskiej ceny instalacji i użytkowania.

Czym jest wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna to system, w którym wymiana powietrza wymuszana jest przez pracę wentylatorów. Ogromną zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość dostosowania wydajności wentylacji mechanicznej do warunków panujących w pomieszczeniu. Wśród systemów opartych na wentylacji mechanicznej wyróżniamy:

  • wentylację nawiewno – wywiewną (powietrze jest w niej doprowadzane i usuwane na zewnątrz w sposób mechaniczny),
  • wentylację wywiewną (w tym przypadku powietrze dostaje się do budynku w sposób naturalny, poprzez nieszczelności w oknach i drzwiach, a usuwane jest mechanicznie za pomocą wentylatorów),
  • wentylację nawiewną. – http://www.dobrawentylacja.pl/opis/wentylacja-nawiewna/

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna, zwana także wentylacją naturalną, to najprostszy i zdecydowanie najszerzej stosowany system wymiany powietrza w budynkach różnego typu. Wentylacja grawitacyjna funkcjonuje na zasadzie odbywającej się naturalnie wymiany ciepłego powietrza z budynku na chłodne powietrze z zewnątrz. System ten wykorzystuje nieszczelności okien i drzwi, przez które dostaje się świeże powietrze, oraz kanały wentylacyjne, którymi wydostaje się z budynku powietrze ogrzane. Jego elementami są:

  • kratka wentylacyjna założona pod sufitem wentylowanego pomieszczenia,
  • przewód wentylacyjny (murowany kanał),
  • komin wentylacyjny na dachu budynku.

essen-83539_1920

Jakie są wady i zalety wentylacji nawiewnej?

Wentylacja nawiewna to typ wentylacji mechanicznej, w której praca wentylatorów wymusza jedynie dostarczanie powietrza do pomieszczeń. Sam odpływ ciepłego powietrza na zewnątrz dokonuje się w sposób naturalny, jak w wentylacji grawitacyjnej. Rozwiązanie tego typu gwarantuje ciągłą wymianę powietrza, zaś działanie systemu nie zależy w żaden sposób od pory roku.

W systemie nawiewnym wentylatory, które dostarczają świeże powietrze do pomieszczeń, montuje się najczęściej w pomieszczeniach dziennych lub sypialniach. Zużyte powietrze zostaje wypchnięte z budynku przez nieszczelności budynku oraz kratki wentylacyjne (głównie w łazience, kuchni lub garderobie) prowadzące do kanałów i komina wentylacyjnego.

Zaletami wentylacji nawiewnej jest połączenie sprawności działania i stosunkowo niskiej ceny, a także możliwość późniejszego rozwinięcia systemu w pełną wentylację mechaniczną.

Do wad zaliczamy brak możliwości instalacji tego rozwiązania w budynkach, w których jest kominek, gazowy podgrzewacz wody lub kotły z otwartą komorą spalania, jak również zjawisko wychładzania domu zimą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *