banner
Ciekawostki

Coraz więcej ludzi interesuje przekazanie 1 procenta

Wspieranie finansowe innych ludzi jest dla nich ogromnie pomocne, a dla ofiarodawców niezwykle łatwe. Istnieje wiele form pomocy, do których w każdej chwili może dołączyć każdy. Jedną z popularniejszych metod jest coroczne przekazywanie 1% podatku na rzecz wybranej przez siebie fundacji, co dokonuje się podczas składnia zeznania podatkowego PIT. Jak donoszą wyniki badań przeprowadzone przez Ministerstwo Finansów liczba chętnych do pomocy stale rośnie.

Według zebranych danych suma przekazanych przez podatników pieniędzy za rok 2011 wyniosła aż 457,5 mln zł. W porównaniu z osiągami poprzedniego roku kwota urosła aż o 57 mln zł. Kolejne informacje donoszą, że aż ponad 11 mln ludzi zdecydowało pomóc potrzebującym poprzez przekazanie 1 procenta. W ogólny rozrachunku daje to prawie połowę wszystkich uprawnionych do tego osób, bo aż 43%.

Zdecydowaną większość ofiarodawców stanowią podatnicy rozliczający się według tzw. skali. Pozostałą grupę natomiast stanowią obywatele rozliczający się z pozarolniczej działalności, a także specjalnych działów, które również obejmuje branża rolnicza, a opodatkowanie w tym przypadku wynosi 19%. Ciekawostką jest także fakt, że poprzez przekazanie 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, jeden podatek niósł pomoc w wysokości 41zł.

Specjaliści zgodnie twierdzą, że świadomość ludzi na temat wartości tej formy pomocy stale rośnie, dzięki czemu Organizacje Pożytku Publicznego są w stanie wspomagać coraz więcej osób potrzebujących. Nie zmieniła się jednak sytuacja emerytów i rencistów, których w wypełnianiu zeznań podatkowych wyręcza ZUS, przez co wskazanie, która fundacja OPP ma otrzymać jest niemożliwe. Niezależnie jednak od tego przekazane pieniądze nigdy nie pójdą na marne i z pewnością się przydadzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.