banner
Technologia

Wybór routera

wi-fi-270892-mZadaniem routera jest podział łącza internetowego, dostarczanego od operatorów internetowych. Obecnie największą popularnością cieszy się router Wi-Fi, który jest znacznie wygodniejszy, gdy jest się w posiadaniu kilku urządzeń komputerowych.
Przy wyborze routera należy zwrócić uwagę na standard w jakim pracuje. Najpopularniejszym jest standard 802.11g, który bez problemu obejmuje zasięgiem wszystkie urządzenia w mieszkaniu. Zapewni on stabilność i szybkość łącza internetowego. Również należy zwrócić uwagę na typ łącza jakie jest wykorzystywane przy połączeniu z internetem. Najpopularniejszym jest kabel z końcówką RJ-45, który jest w większości routerów. W nielicznych stosowane są jeszcze RJ-11 – używane przy stosowaniu kabla telefonicznego.

Jak dobrze skonfigurować router?
Konfiguracja sprzętu nie jest skomplikowana, lecz wymaga podstawowej wiedzy z zakresu informatyki. Przede wszystkim należy zmienić hasło zabezpieczające, które uchroni nas przed niechcianymi użytkownikami. Trzeba również ustalić odpowiedni priorytet transmisji danych (switch ethernetowy).

Modele routerów

Najczęściej kupowane są  routery marki D-Link, które mogą się pochwalić szeroką gamą modeli. Pośród pozostałych producentów można wyróżnić jeszcze routery LANCOM Systems, które są oferowane przez Contica Solutions – http://www.contica.pl. Gwarantują szybkość i bezpieczeństwo połączenia internetowego.
W routerach znajduje się także funkcja dotycząca zewnętrznych serwerów – DDNS. Dzięki nim, router zostaje szybko znaleziony pomimo przydzielenia nowego adresu IP. Decydując się na zakup odpowiedniego routera sprawdźmy jeszcze okres gwarancji. Warto, aby wynosiła ona co najmniej 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.