banner
sprężarki przemysłowe
Technologia

Nowoczesne metody sprężania powietrza – jak działają sprężarki śrubowe ?

Sprężone powietrze jest niezbędne w działaniach wielu gałęzi przemysłu. Różnego rodzaju firmy, fabryki, kopalnie potrzebują sprężarek zasilających maszyny. Na rynku dostępne są urządzenia do sprężania powietrza mniej lub bardziej zaawansowane technicznie. Sprężarki śrubowe należą do grupy najbardziej efektywnych technologii służących do kompresji gazów.

Jak działają sprężarki śrubowe?

Sprężarki śrubowe mają dwa rodzaje wirników, służących do kompresji gazów. Wirnik wypukły i wklęsły. Podczas pracy sprężarki przemysłowej wirniki obracają się względem siebie, a co za tym idzie, zmniejszają objętość gazu. Kompresory śrubowe to urządzenia dające wiele możliwości regulowania zakresu ciśnienie według indywidualnych potrzeb urządzenia zasilanego sprężonym gazem. Jest również możliwość ustawienia przetwornika ciśnień tak, aby automatycznie uruchamiał i zatrzymywał proces kompresji.

sprężarki przemysłowe

Proces sprężania

Sprężarki śrubowe zasysają powietrze z zewnątrz za pomocą specjalnego filtra. Następnie przechodzi ono do regulatora ssania, gdzie specjalny zawór dostosowuje ilość gazu oraz jego ciśnienie do aktualnego zapotrzebowania dla danego procesu. Regulator ssania sterowany jest przez zespół elektryczny, który łączy się z przetwornikiem ciśnienia.

Sprężarki śrubowe olejowe

Istnieją dwa rodzaje sprężarek śrubowych – olejowe i bezolejowe. W kompresorach śrubowych olejowych do sprężonego gazu wtryskiwany jest oczyszczony olej. Dba on o smarowanie uszczelnianie oraz chłodzenie układu śrubowego. Olej zmieszany z powietrzem redukowany jest w powierzchni między wirnikami śrubowymi, a następnie przepływa do separatora oleju. Tutaj większość oleju zostaje wytrącona, a skompresowane i oczyszczone z oleju powietrze przenosi się do filtra dokładnego oczyszczania, skąd dalej trafia do chłodnicy końcowej. W chłodnicy końcowej sprężone powietrze zostaje schłodzone do temperatury o 10 stopni wyższej niż temperatura otoczenia. Skompresowany i oczyszczony gaz przechodzi do sieci eksploatacyjnej.

Sprężarki śrubowe bezolejowe

Kompresory śrubowe bezolejowe dostarczają gaz całkowicie pozbawiony cząsteczek oleju, a także oczyszczony z bakterii, pyłków i wirusów. Są to urządzenia bardzo ekologiczne, z tego względu najczęściej stosowane są w przemyśle farmaceutycznym, elektronicznym oraz optycznym. Dzięki tego typu sprężarkom możliwe jest zachowanie najwyższego stopnia higieny pracy.

Przykłady oraz zastosowanie sprężarek śrubowych

Przykładowe kompresory śrubowe najczęściej używane są do takich prac jak:

  • spawanie tworzyw sztucznych
  • obróbka, piaskowanie, śrutowanie
  • lakierowanie proszkowe
  • lakierowanie natryskowe
  • sprężanie gazu koksowniczego
  • napełnianie zbiorników gazami technicznymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *