banner
Dom

Wybór materiału na elewację budynku

Jednym z głównym sposobów w jaki można wyróżnić nasz dom pośród wielu innych budynków w sąsiedztwie jest wykonanie ładnej elewacji. Jednak oprócz względów estetycznych powinna ona także dokładnie i skutecznie chronić izolację cieplną oraz główną konstrukcję, przede wszystkim przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy śnieg.

Wybór odpowiedniego materiału w dzisiejszych czasach jest niezwykle szeroki, jednak podstawowymi czynnikami jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, estetyka, ekonomia i wspomniana ochrona. Wszystko zależy od tego, na którym z nich zależy nam najbardziej. Wykorzystując drewno, przynajmniej na części elewacji, uzyskamy ciepłe i przyjazne budynki. Jeśli zależy nam stworzeniu eleganckiego i luksusowego wyglądu, świetnym rozwiązaniem będzie chociażby granit, dzięki któremu nadamy naszemu domowi nieco luksusu. Interesującym rozwiązaniem może się także okazać użycie szkła czy różnych laminatów, idealnie wyjście dla lubiących trochę surowe i zimne klimaty.

Poza aspektem estetycznym ważny jest także ekonomiczny. Różne materiały charakteryzują się różną ceną. Dla osób dokładnie liczących się z każdym groszem istnieje możliwość skorzystania z tynku w cenie 35zł za m2. Z kolei dla tych, którym pieniądze nie robią różnicy idealny będzie marmur. Przy każdym materiale należy jednak brać pod uwagę jego konserwację. Tani tynk trzeba będzie po pewnym czasie odmalować. Trwały siding tylko umyć, lecz jest on droższy. Nie zapominajmy także o ochronie, którą musi spełniać każda elewacja.

Podsumowując, do wyboru jest cała masa przeróżnych tynków i kamieni naturalnych oraz sztucznych. Poszukując elegancji weźmy kamień; jeśli ciepła zastanówmy się nad drewnem. Przy ścianach trzywarstwowych najlepiej sprawdzi się klinkier. Natomiast przy elewacji na ruszcie największą popularnością cieszy się siding, który może bardzo skutecznie imitować drewno. Jeśli jednak poszukujemy czegoś nowego, zastanówmy się nad szkłem i laminatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *