banner
Ciekawostki

Farby w poligrafii

Poligrafia to wciąż rozwijająca się branża na rynku polskim. Powstają specjalistyczne farby do druku oraz barwy. Najpopularniejsze zestawienie barw poligraficznych to CMYK. Jest to zestawienie 4 podstawowych barw drukarskich powszechnie stosowanych.

Nazwa CMYK powstawała w wyniku połączenie pierwszych liter angielskich nazwy kolorów tj. Cyan, Magenta, Yellow oraz Key (oznaczający czarny, pomimo tego, że czarny w języku angielskim to black). Pierwszy z kolorów to spłowiały, blady odcień niebieskiego w syntezie addytywnej powstały w wyniku połączanie niebieskiego i zielonego. Magent z kolei powstały w wyniku pomieszania czerwonego i niebieskiego. W tym zestawieniu żółty(yellow) jest bledszy i mniej wyrazisty, z kolei czarny jest o znacznie słabszej głębi. Farby te mają właściwości przepuszczające światło, dlatego więc łącząc farby nie mieszamy ich, a nakładamy warstwy farb, wykorzystując przy tym proporcje od 0% do 100%.

Drukując tymi farbami należy posługiwać się technika rastra, czyli drukowanie widocznych pod lupą punktów. Raster standardowo ma kształt koła, lecz może być również wielkości. W klasycznej formie druku kolejności nakładania farb przedstawia się następująco: czarny, cyjan, magenta i żółty dzięki czemu możemy uzyskać szeroką paletę barw. Jednak wiadomo ze nie da się uzyskać wszystkich możliwych barw podczas łączenia metoda CMYK, gdyż niemożliwe jest bowiem uzyskanie absolutnej czystości koloru.

Jenak aby drukować nie wystarczy mieć tylko odpowiednie farby i drukarnię, gdyż potrzebne są również inne artykuły poligraficzne wspomagające drukowanie między innymi : lakiery olejowe, dyspersyjne, obciągi offsetowe, a także wiele innych.

Dziś tego typu artykuły poligraficzne są dostępne w każdym sklepie co sprawia, że ich zakup staje się bezproblemowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *