Wiele z dostępnych projektów domów przewiduje w swojej bryle miejsce na kominek. Zazwyczaj stanowi on dekorację salonu, jednak może okazać się interesującym źródłem ogrzewania.
Kominki zauważyć można w coraz większej ilości domów. Jeszcze 15 lat temu ich obecność w salonie stanowiła luksus – dziś większość projektów domów oferuje je w standardzie. Ciepło kominka, zwłaszcza w chłodne zimowe wieczory, pozwala na wytworzenie spokojnej, relaksującej atmosfery, pozwalającej na odprężenie po ciężkim dniu. Doceniają je zwłaszcza osoby mające na co dzień do czynienia z dużą dawką stresu.
Poza walorami estetycznymi kominki mogą być elementami sprawnego systemu grzewczego, pozwalając na ekonomiczne ogrzewanie domu. Jednak nie każdy kominek może spełniać tego rodzaju funkcję. By możliwe było uzyskiwanie ciepła w kilku pomieszczeniach należy zainwestować w kupno wkładów kominkowych, bądź wstawienie do już istniejącego kominka wkładu kominkowego. Do niego należy dobrać przewód kominkowy o odpowiednich wymiarach , grubości izolacji, rozmiarach komory. By usprawnić pracę kominka konieczne jest również zadbanie o wloty i wyloty zapewniające pożądany przepływ powietrza. Funkcjonowanie systemu kominkowego jest niejako uzależnione odpowiedniego obiegu powietrza . Równie istotną kwestią jest również dobranie właściwej intensywności palenia, dobranie temperatury złącza turbiny i stopnia otwarcia wylotów.
W późniejszej eksploatacji kominka konieczne jest regularne czyszczenie paleniska, wymiany uszczelek, rusztu, tak by służyły przez lata. istotny jest tez wybór wysokiej jakości kominków i akcesoriów, pochodzących od sprawdzonych producentów, jak np: