banner
Artykuły

Wolisz chować czy hodować

Oba terminy, zarówno „chów” jak i „hodowla” odnoszą się do zwierząt, są między nimi jednak znaczne różnice. Wszystko zależy od tego w jakim celu zajmujemy się zwierzętami, a  mogą one być co najmniej dwa.

Chów czy hodowla?

Z pewnością każdy portal rolniczy, który odwiedzimy w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jaka jest różnica pomiędzy jednym a drugim terminem, informuje, że chów odbywa się wtedy, gdy celem trzymania zwierząt jest uzyskanie korzyści z różnego rodzaju produktów. Może być to zarówno mleko, mięso czy skóry. Natomiast hodowla ma na celu przede wszystkim rozmnażanie inwentarza i czerpanie zysków ze sprzedaży kolejnych sztuk. Przy czym ten drugi termin może dotyczyć również roślin.

Portal rolniczy doradzi

Na chów składa się wiele cennych czynności, które należy zawsze wykonywać z pieczołowitością i dokładnością. Zwierzęta należy prawidłowo karmić, ale nie tylko obficie ale również dostarczając im wymaganych i koniecznych witamin i składników mineralnych. Niemal każdy portal dla rolników wskazuje też, że bardzo ważna jest pielęgnacja. Kiedy spełnimy wszystkie wymagane warunki i nasze zwierzę urośnie, będzie też wówczas odpowiednio przygotowane do wypełnienia swojego zadania.

Odhodowane zwierzęta mogą przykładowo być użytkowane do produkcji chociażby mleka czy wełny, jako surowiec do produkcji, np. mięso lub skóra, jako siła robocza, co najczęściej spotyka osły i muły. Z kolei koty czy psy są świetnymi towarzyszami ludzi w wielu czynnościach i zadaniach.

Pielęgnuj i hoduj

Hodowla z kolei ma na celu zajmowanie się zwierzętami głównie w celu ich rozrodczości, po to, aby później dla zarobku sprzedawać kolejne sztuki. Jest to planowana opieka nad wzrostem i rozwojem zwierząt, ale również roślin. W tym wypadku hodowca, podobnie jak w przypadku chowu, też zobowiązany jest do stworzenia odpowiednich warunków do życia danemu gatunkowi zwierząt. Hodować można różne stworzenia. Najlepszym przykładem mogą być tutaj chociażby psy, których specjalne hodowle są często spotykane.

Jeżeli szukamy szczegółowych informacji co do tego jak zająć się chowem czy hodowlą, to z pewnością warto zajrzeć na portal dla rolników, gdzie jest całe mnóstwo rad i wskazówek także dla osób początkujących. Zanim zajmiemy się jednym czy drugim musimy posiadać podstawową wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *