banner
Ciekawostki

Skandynawia dla aktywnych

Kultura skandynawska i wszystko to, co się z nią wiąże zdobywa na świecie coraz większe grono wielbicieli. Niezwykle popularnym kierunkiem nauki staje się skandynawistyka, a kursy językowe oferujące naukę języka szwedzkiego bądź norweskiego od lat cieszą się wielkim zainteresowaniem. Nie ulega wątpliwości, iż Europa Północna fascynuje, a jej tajemniczość i swego rodzaju magia zdobywa rzesze wielbicieli. Jednak Skandynawia to nie tylko wygodne miejsce do życia i prowadzenia biznesu – to także doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku i uprawiania sportów. Wszyscy ci, którzy preferują wakacje na sportowo, powinni skorzystać z zaproszenia krajów Europy Północnej.

Narciarstwo

Nikogo nie trzeba przekonywać, iż narciarstwo to jeden ze sportów narodowych mieszkańców Skandynawii. W większości ośrodków narciarskich położonych na terenie Europy Północnej sezon rozpoczyna się jesienią i trwa niemal do końca wiosny. Umiejscowienie niektórych tras na lodowcach sprawia, iż miłośnicy jednej bądź dwóch desek mogą poszusować także w miesiącach letnich. Cała Skandynawia posiada kilkadziesiąt doskonale zorganizowanych ośrodków narciarskich, które oferują nie tylko świetnie przygotowane trasy, ale także całe zaplecze hotelowo – gastronomiczne. Warte podkreślenia jest to, iż mieszkańcy Skandynawii to wielcy miłośnicy nart biegowych, zatem trasy przeznaczone dla biegaczy są umiejscowione na terenie całej Europy Północnej.

Rower

Skandynawia to jedno z najlepszych miejsc do uprawiania jazdy na rowerze – i to zarówno tej amatorskiej, jak i bardziej ekstremalnej. Mieszkańcy Skandynawii to wielcy miłośnicy dwóch kółek – co doskonale widać we wszystkich miastach tego regionu. Miejskie ścieżki rowerowe są w większości asfaltowe, dobrze oświetlone i często oddalone od tras samochodowych. Dużą popularnością wśród rowerzystów cieszą się trasy rowerowe oddalone od miejskich aglomeracji i prowadzące przez niezwykle urokliwe zakątki Skandynawii – przykładem może być wyprawa rowerowa wokół Gotlandii bądź nadmorskie trasy przeznaczone dla miłośników dwóch kółek. Zwolennicy bardziej ekstremalnych wyzwań mogą pokusić się o przemierzenie tras górskich – ciężkich i wymagających, ale zapewniających niezapomniane przeżycia.

Wycieczki górskie

Skandynawia to niewątpliwie raj dla miłośników górskich wędrówek. Piękne, groźne i często niedostępne góry położone w Europie Północnej przyciągają turystów z całego świata. Każdy miłośnik górskich szlaków ma do wyboru kilka opcji – łatwe trasy rekreacyjne bądź ekstremalne wspinaczki, wymagające odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Stopień trudności poszczególnych szlaków jest mocno zróżnicowany, więc każdy znajdzie w górach skandynawskich coś na miarę własnych umiejętności. Sezon górskich wycieczek trwa zazwyczaj od maja do września, jednak podczas wakacji dużo łatwiej zorganizować transport w góry lub opiekę doświadczonego przewodnika.

Aktywny wypoczynek w Skandynawii to nie tylko narty, rower czy górskie wycieczki. Wszyscy zwolennicy aktywności fizycznej mogą dodatkowo zdecydować się na rejsy i spływy kajakiem, wędkowanie czy golf. Dużą popularnością cieszą się wyprawy na łono dzikiej przyrody, które umożliwiają spotkania ze zwierzętami w ich naturalnym środowisku. Mieszkańcy Skandynawii to wielcy miłośnicy spędzania czasu na łonie natury – zatem turyści wybierający się do krajów Europy Północnej mogą liczyć na niezwykle aktywny wypoczynek.

Ciekawostka

Jest mało bardzo uczelni, na których można studiować Skandynawistykę – nieliczne z nich to np.: Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie – http://www.wse.krakow.pl, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu.

Źródło:
https://www.visitnorway.pl/co-robic/aktywny-wypoczynek/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *