banner
Artykuły, Dom

Piękno aranżacji tkwi w detalach, czyli czego potrzeba do łazienki

Przy urządzaniu łazienki największą wagę przykłada się do armatury i mebli. I słusznie, ponieważ pomieszczenie to musi być przede wszystkim funkcjonalne. Ale o praktycznej stronie wnętrza decydują również detale, od których w dużej mierze zależy także ostateczny efekt wizualny aranżacji. Czego zatem potrzebuje łazienka, aby zyskała funkcjonalny wymiar, nie tracąc przy tym na wyglądzie?

W nowoczesnym kolorze

Obecnie panuje trend na jasne, pastelowe barwy, wśród których dominują głównie odcienie bieli i szarości. Są to barwy niezwykle uniwersalne, doskonale komponujące się z innymi kolorami, ale też ponadczasowe, gdyż zawsze w jakimś stopniu pozostają modne. Co więcej, pasują do wnętrz przestronnych, jak i tych mniejszych, które wymagają zachowania szczególnej ostrożności przy urządzaniu.

Glazura układana na ścianach coraz częściej pozbawiona jest wyrazistych dekorów na rzecz połysku i niejednolitej struktury, która tylko czasami jest delikatnie kontrastowana z kaflami o nieco bardziej wyrazistym kolorze – ale zastosowanymi w ilości umiarkowanej. Tak minimalistyczna aranżacja wprowadza do wnętrza spokój, porządkując całą przestrzeń.

Stylowe dodatki do łazienki

Stonowana kolorystyka może budzić obawy, iż wnętrze będzie po prostu monotonne. Zupełnie niepotrzebnie. Jest to bowiem bardzo praktyczna forma elegancji, która może być gustownie eksponowana lub efektownie urozmaicana drobnymi dodatkami o wyrazistej kolorystyce – akcesoria łazienkowe.

Minimalizm kolorystyczny, oparty o barwy zimne, w tym głównie szarość, właściwy jest dla stylu industrialnego zaliczanego do nowoczesnych aranżacji. Charakteryzują go surowe powierzchnie i naturalne materiały, wśród których dominują szkło i metal o błyszczących powierzchniach. Do szarości i bieli doskonale więc będą pasować srebrzyście połyskujące: mydelniczka, dozownik do mydła, kubek na szczoteczki, wieszaki i stojaki na ręczniki. Z lustrzaną powierzchnią idealnie komponuje się imitująca stal półka.

Ale dodatki do nowoczesnej łazienki, nawiązującej do stylu industrialnego, mogą być również w nieco innym odcieniu, który na zasadzie kontrastu stanie się wyrazistym akcentem dekoracyjnym podkreślającym charakter wnętrza. Intensywny niebieski, czerwony czy żółty wprowadzi dynamizm do spokojnej aranżacji. Wykorzystując wyrazisty akcent kolorystyczny za pomocą akcesoriów łazienkowych, z łatwością można ocieplić chłodną aranżację. Wystarczy naprawdę niewiele, jak pojemniki czy kosz na pranie.

Łazienka mała a duża

Nowoczesna, minimalistyczna pod względem koloru aranżacja sprawdza się w każdym pomieszczeniu – tak dużym, jak i małym. O ile jednak przestronne wnętrze daje wiele swobody w zakresie wystroju, małe wymaga szczególnej ostrożności. Celem aranżacji jest zwykle optyczne powiększenie łazienki, dlatego też należy uważać z nadmiarem akcentów dekoracyjnych, zwłaszcza o wyrazistej kolorystyce, gdyż ich nadmiar może powodować wizualny chaos. Najlepiej więc postawić głównie na dodatki szklane lub metalowe, intensywną barwę pozostawiając wyłącznie dla kilku drobnych elementów, jak mydelniczka czy kubki łazienkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *