Coraz więcej osób pracuje w pozycji siedzącej. Dotyczy to głównie pracowników biurowych, ale nie tylko. Jeśli jesteś jednym z nich, powinieneś zadbać o to, by całodzienne siedzenie nie odbiło się niekorzystnie na Twoim zdrowiu i sprawności fizycznej. Jak to zrobić? Jest wiele sposobów, m. in. korzystanie z podnóżka biurowego.
Zalecenia odnoszące się do pracy biurowej
Coraz więcej firm i urzędów w ramach poprawy jakości pracy swoich pracowników i troski o ich zdrowie organizuje spotkania z wykwalifikowanymi specjalistami z dziedziny fizjoterapii. Podczas takiego spotkania fizjoterapeuci prowadzą wykłady na temat zachowania prawidłowej pozycji siedzącej, organizacji miejsca pracy czy niezbędnych przerw. Często również prowadzą indywidualne rozmowy z wszystkimi pracownikami, oceniają ich sylwetkę, sposób, w jaki siedzą i wykonują podstawowe ruchy. Dzięki temu są w stanie dostosować środki do potrzeb poszczególnych osób, dobrać im akcesoria wspomagające utrzymanie prawidłowej postawy oraz wydać zalecenia mające na celu profilaktykę ortopedyczną. Podczas takich spotkań pracownicy dowiadują się, jak powinien wyglądać oraz jak ma być ustawiony dobrej jakości fotel ergonomiczny, jak nie należy siedzieć, jak nie układać nóg i w jaki sposób opierać ręce o blat biurka. Fizjoterapeuci udzielają też wyjaśnień na temat akcesoriów stosowanych w celu poprawy jakości pracy, takich jak podstawki pod monitor komputera, podstawki pod laptopa, podkładki pod mysz czy klawiaturę, a nawet specjalne poduszki układane na siedzeniach foteli. Jednym z takich akcesoriów mających duży wpływ na zachowanie prawidłowej postawy podczas pracy przy biurku jest podnóżek biurowy.
Jak wybrać podnóżek biurowy?
W powszechnej świadomości utarło się, że zachowywanie prawidłowej postawy podczas siedzenia przy biurku to przede wszystkim troska o właściwe ułożenie pleców. Mają być wyprostowane, odciążone na odcinku lędźwiowym, głowa uniesiona, oczy skierowane na wprost, a korpus z nogami powinien tworzyć kont 90 stopni. Mało kto wie, iż równie ważne jest to, aby kont 90 stopni utrzymywany był pomiędzy udami a goleniami. To właśnie nieprawidłowe ułożenie nóg, zbyt małe lub zbyt duże ugięcie kolan, a czasem nawet unoszenie ich powyżej poziomu siedziska sprawiają, iż nasze nogi zaczynają cierpieć. Pojawia się przejmujący, długotrwały ból kolan, problemy z krążeniem, uczucie ciężkości i opuchnięcie nóg. Sposobem na nieprawidłowe ułożenie kończyn dolnych podczas siedzenia jest podnóżek biurowy regulowany według potrzeb pracownika. Podnóżek taki, o ile jest prawidłowo dobrany i ustawiony, wymusza zachowanie właściwego kąta ugięcia w stawach kolanowych, odciąża mięśnie ud, ułatwia swobodny przepływ krwi i zapobiega opuchliźnie tworzącej się na wysokości kostek. Wybierając podnóżek biurowy należy pamiętać, aby był on dostosowany do przestrzeni pod biurkiem, do potrzeb osoby, która będzie go używać, oraz by jego budowa była odpowiednio solidna. Źle dobrany podnóżek nie będzie spełniał swojej roli prawidłowo.