banner
plyty betonowe forbet
Pozostałe

Rodzaje i zastosowanie płyt budowlanych w budownictwie

Płyty betonowe jest to element budowlany znajdujący szerokie zastosowanie w konstruowaniu różnego rodzaju elementów architektury. Płyty betonowe często wykorzystywane są do tworzenia chodników, ogrodzeń, podjazdów, a nawet schodów. Ich duża popularność związana jest z ich wysoką wytrzymałością, a także odpornością na wilgoć oraz ogień. Płyty betonowe pozwalają na szybkie wykonanie elementów, do których zostało zaplanowane ich użycie.

Zastosowanie płyt betonowych

Jak już wspominano, płyty betonowe mają bardzo dużo zastosowań w budownictwie, zwłaszcza jeśli chodzi o prace budowlane wiążące się z tworzeniem dużych powierzchni użytkowych takich jak drogi, tarasy, chodniki czy podjazdy. Jednym z najczęstszych zastosowań płyt drogowych jest budowa dróg tymczasowych. Jest to dość powszechne na placach budowy, gdzie podłoże jest miękkie i grząskie utrudniające przejazd ciężkiego sprzętu. Płyty betonowe umożliwiają bardzo szybkie stworzenie utwardzonej drogi, którą po zakończeniu prac budowlanych można bez problemu zdemontować i na przykład przenieść na inną budowę.

płyta drogowa

Płyta betonowa na taras

Tradycyjne płyty betonowe są ciężkie i trwałe, najczęściej wykorzystuje się płyty zbrojone, które są mocniejsze i eliminują ryzyko powstawania rys czy pęknięć. Jeżeli zaś chodzi o wykorzystanie płyt do innych celów niż budowa dróg, to zwykle stosuje się nieco inny rodzaj płyt np. płyty betonowe tarasowe- do budowy tarasów, płyty betonowe chodnikowe – do wtórzenia chodników, lub ażurowe płyty betonowe – przydatne podczas wykonywania podjazdów. Jak widać, płyty betonowe to naprawdę powszechny i funkcjonalny element, który sprawdza się w wielu sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *