banner
Pale przemieszczeniowe drewniane
Technologia

Pale przemieszczeniowe drewniane i ich zastosowanie

Pale drewniane są obecnie jednymi z najstarszych stosowanych rodzajów pali. To pale przemieszczeniowe prefabrykowane, które pogrąża się metodą wbijania. Rzadko stosuje się w ich przypadku metodę wibrowania. Za sprawą naturalnej zbieżności trzonów pali drewnianych, uzyskiwane są pale prefabrykowane o znacznej nośności.

Pale drewniane i ich zalety

Odpowiednio zastosowane drewniane pale przemieszczeniowe są jednocześnie ekonomicznym i bezpiecznym sposobem na posadowienie budynków trwałych i tymczasowych. Do dzisiaj zachowały się zresztą liczne obiekty zabytkowe, posadowione właśnie na palach drewnianych. Funkcjonują one od tysięcy lat w niemal nienaruszonym stanie. W przypadku prefabrykatów z drewna naturalnego, wykorzystywanych do zastosowań trwałych, stosuje się zabezpieczenie ciśnieniowe. Sam rodzaj zabezpieczenia zależy m.in. od rodzaju fundamentu, typu gruntu czy wody (słodka czy słona).

Pale przemieszczeniowe drewniane

Pale przemieszczeniowe drewniane

Czy warto stosować pale drewniane?

Pale prefabrykowane z drewna naturalnego mają wiele zalet. Przede wszystkim są one stosunkowo tanim sposobem posadowienia różnego rodzaju obiektów. Jednocześnie są trwałe. Ich wytrzymałość może dodatkowo zwiększyć obecność oczepu żelbetowego. A dodatkowo, zbieżność naturalna trzonu znacznie zwiększa tarce na pobocznicy. Pale przemieszczeniowe drewniane mogą być więc pogrążane nawet w stosunkowo niewielkich rozstawach. To z kolei pozwala na minimalizowanie grubości drogich zwieńczeń. Warto podkreślić, że pale drewniane są odporne na działanie chlorków, a także prądy błądzące, nie wymagają też dodatkowej ochrony przed korozją. Większego problemu nie sprawia ich transport kolejowy czy drogowy. Pogrążyć je można przy użyciu podstawowego sprzętu kafarowego. W razie potrzeby, pale mogą być skracane zwykłą piłą łańcuchową. W przypadku zastosowań trwałych – są dodatkowo zabezpieczane wgłębnie metodą ciśnieniową, środkami dopuszczonymi do użytku w budownictwie. Pale z drewna są również przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ drewno jest materiałem odnawialnym.

Pale przemieszczeniowe i ich zastosowanie

Prefabrykowane pale drewniane znajdują w budownictwie bardzo szerokie zastosowanie. Doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku obiektów stałych, jak i tych o charakterze tymczasowym. Nie trzeba przy tym obawiać się o ich wytrzymałość czy odporność mechaniczną. Drewno wbrew pozorom w tym przypadku sprawdza się doskonale. Dodatkowo zabezpiecza się je metodą ciśnieniową. Jednak warto zwrócić na uwagę, że pale drewniane potrafią przetrwać w dobrej kondycji przez setki, a nawet tysiące lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *