banner
Ciekawostki

Oryginalny prezent – książka

Wybierasz się na przyjęcie, chcesz kupić gospodarzom jakiś prezent, ale nie bardzo wiesz jaki? Odwiedź księgarnię! Dobra książka to co najmniej trzy prezenty zamknięte w jednej okładce, ponieważ jest oryginalna, pożyteczna i przyjemna zarazem.

Jak jednak wybrać tę najodpowiedniejszą? Na początek powinniśmy zawęzić nasze poszukiwania i zdecydować się na konkretny rodzaj literacki, a wybór jest spory: poezja, literatura piękna, książki religijne, wydawnictwa podróżnicze, fantasy, science-fiction aż po przepisy kulinarne.

Każda z nich przedstawia swoją historię w zdecydowanie odmienny sposób. Poezja przekazuje wszystkie emocje przez metafory i porównania. Zachwyca nas literacki kunszt jej autora. Często musimy dobrze wgłębić się w treść utworu, żeby dostrzec co tak naprawdę pisarz chciał nam przekazać.

Powieści kryminalne, thrillery i wszelkiej maści horrory wyzwalają w nas dreszczyk emocji. Potrafią trzymać nas w ciągłym napięciu. Mistrzowie tego gatunku potrafią stopniowo budować atmosferę, wprowadzając nas w zawiłe, kręte zaułki pełne wieczornej mgły, wypełnione półmrokiem, w którym czai się nieznane.

Fantasy i science-fiction przeznaczone są dla marzycieli. Pojawiają się w nich stwory nie z tej ziemi – często w dosłownym tego słowa znaczeniu. Czytelnik przemierza nieznane światy czy galaktyki, pełne egzotycznych miejsc i niebezpiecznych przygód.

Ostatnią z wymienionych pozycji są książki kucharskie. To już zupełnie inny typ literatury – ten bardziej pożyteczny. Autorzy poradników kulinarnych przybliżają nam kuchnię z różnych krajów i regionów, zarówno tych bardzo odległych jak i całkiem bliskich. Dzięki wskazówkom w nich zawartych możemy przygotować przepyszny niedzielny obiad, lub romantyczną kolację.

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.