banner
Ciekawostki

Nasze stopy w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań…

Czy ktoś z Was próbował zmierzyć kiedykolwiek, jaką odległość pokonuje w ciągu całego dnia? Zapewne nie wiele osób zaprząta sobie tym głowę, skupiając się na sprawach o wiele bardziej dla niego istotnych. Prosta postawa, zdolność do wykonywania różnych czynności, możliwość chodzenia, to działania, które umożliwiają nam między innymi stopy. Średnio w ciągu dnia człowiek pokonuje około 15 kilometrów, narażając tym samym stopy na wielogodzinne oddziaływanie różnych sił, co może wpłynąć negatywnie na ich zdrowie oraz na samą jakość poruszania się.

stopy6Według specjalistów z firmy Scholl, która od ponad stu lat zajmuje się zagadnieniami z zakresu podologii oraz produkcją między innymi produktów do pielęgnacji i higieny stóp, jednym z najważniejszych elementów prawidłowej biomechaniki stopy człowieka jest właściwe ukrwienie oraz unerwienie kończyny. Uszkodzenie tych układów lub też uwarunkowania genetyczne mogą doprowadzić do zmiany sposobu poruszania się przez człowieka, a także mogą spowodować powstanie groźnych infekcji i chorób stóp.

Do najczęstszych dolegliwości stóp pojawiających się u człowieka można zaliczyć między innymi: halluksy, palce młotkowate, szponowatość palców, płaskostopie podłużne i poprzeczne lub też mogą wystąpić problemy z krążeniem. Dlatego tak ważne jest dbanie o jakość stopy, by zapobiec wszelkim zmianom w ich obrębie, a w efekcie również negatywnej transformacji całej sylwetki.

Niektóre schorzenia mogą towarzyszyć człowiekowi już od urodzenia w wyniku obciążeń genetycznych. Jednak nadal najczęstszą ich przyczyną jest nieprawidłowa higiena i pielęgnacja stóp. Bez względu na to, czy wady stóp są wrodzone lub też nabyte, powodują one powstawanie między innymi takich dolegliwości, jak: nagniotki, rozpadliny, pęcherze, odciski, itp. Mają one związek przede wszystkim z nadmiernym naciskiem na poszczególne elementy stopy, co w konsekwencji prowadzi do tego, że skóra poddawana jest ogromnym naprężeniom wywołującym stany zapalne lub jej patologicznej przebudowy.

Brak systematycznej i skutecznej higieny stóp może prowadzić do powstawania niebezpiecznych zakażeń bakteryjnych, takich jak: grzybica paznokci czy grzybica skóry (międzypalcowa, potnicowa, złuszczająca). Około połowa dolegliwości paznokci zgłaszanych lekarzowi podczas wizyty dotyczy grzybicy paznokci. Grzyby atakujące płytkę paznokcia oraz skórę stóp występują najczęściej w środowisku wilgotnym i ciepłym (basen, siłownia, skarpety, obuwie, dywany).

Jak widać, dbanie o higienę stóp jest bardzo ważne, zważywszy że są one bez przerwy narażone na niewidzialne dla ludzkiego oka niebezpieczeństwo. Zbagatelizowanie tego zagrożenia może okazać się brzemienne w skutkach w przyszłości. Specjaliści Scholl radzą, że odpowiednia profilaktyka i systematyczna higiena stóp może nas ustrzec przed wieloma bolesnymi i uciążliwymi dolegliwościami, których niejednokrotnie trudno się później pozbyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *