banner
Artykuły, Dom

Jak najlepiej urządzić pokój dziennych według dekoratorów

Pokój dzienny spełnia zazwyczaj bardzo dużo funkcji. Musi być on jednocześnie wygodny, funkcjonalny i reprezentacyjny. Taki pokój można stworzyć we własnym dziennie, wystarczy jednak pamiętać o kilku istotnych radach od dekoratorów.

Zacznij od kolorów

mieszanie farb, kolor, barwaNajwiększym dylematem dla wielu osób jest wybór odpowiedniego koloru ścian. Potwierdzają to styliści i architekci wnętrz, którzy najczęściej pytani są o dobór odpowiednich barw do danego wnętrza. Kolory, jakie zawitają na ścianach pokoju dziennego musza się przede wszystkim podobać nam. Dlatego też przed decyzją, którą farbę zakupimy warto przejrzeć kilka zdjęć z aranżacjami. Wówczas z łatwością wyłapiemy, które zestawienie kolorów nam najbardziej odpowiada.

Pamiętaj! Pokój dzienny ma służyć przede wszystkim relaksowi, dlatego tez warto mieć na uwadze, by rola reprezentacyjna, nie wzięła góry nad rolą wypoczynkową. W tym pokoju spędza się najwięcej czasu, dlatego dobierając farbę wybierajmy kolory i odcienie, które lubimy.

Obowiązkowe wyposażenie

kanapa, aranżacja wnętrz, koloryPokój dzienny nie może obejść się bez kilku bardzo istotnych elementów wyposażenia. Pierwszym z nich jest wygodna i funkcjonalna kanapa . Można ją ustawić w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że mebel się zmieści. Jeśli pokój dzienny ma niewielką powierzchnię, wówczas warto wybrać węższą kanapę dwuosobową.

Oprócz wygodnej kanapy wystrój pokoju można wzbogacić o pasujące fotele. Obicie fotela nie musi pasować do wystroju pokoju. Wręcz przeciwnie, fotele wyróżniające się na tle całej aranżacji przykuwają wzrok i dodają charakteru pomieszczeniu.

W dobieraniu odpowiednich mebli do salonu nie można zapomnieć o praktycznym stoliku. Wygodne miejsce na trzymanie kubka z ciepłym napojem czy miejsce na odłożenie czytanej książki jest obowiązkowym elementem aranżacji pokoju dziennego.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

lampa, kanapa, wystrój

Pokój dzienny to nie tylko wygodne meble i dobrany kolor ścian. To miejsce, które jest źródłem relaksu i efektywnego wypoczynku. Aby czas spędzony w takim pokoju faktycznie sprawiał nam przyjemność należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie. Dobór odpowiednich źródeł światła i żarówek może sprawić, że wypoczynek będzie bardziej efektywny niż zazwyczaj.

Pamiętaj! Dobierając odpowiednią aranżację oświetlenia do pokoju staraj się jak najbardziej pokój rozjaśnić. Zawsze łatwiej jest przyciemnić niż rozjaśniać pomieszczenie.

Wykorzystaj optyczne złudzenia

Pokój dzienny o małych wymiarach może wyglądać równie efektownie i ciekawie, wystarczy, że użyjemy kilka trików optycznych. Jednym z nich jest wykorzystanie luster. Tworzą one głębie pomieszczenia i stwarzają wrażenie znacznie większego pomieszczenia. Niemniej jednak trzeba pamiętać o ich umiejętnym wykorzystywaniu. W pokoju dziennym sprawdzą się duże lustra, które będą odbijać symetryczne przedmioty, takie jak kanapa, krzesło, stolik, dywan.

Innym ciekawym sposobem, na optyczne powiększenie niewielkiego pomieszczenia jest zabudowa na jednej ze ścian. Wówczas stworzymy przestrzeń wypełnioną różnymi skrytkami i szufladkami, gdzie będzie nam znacznie łatwiej przechowywać różne akcesoria i drobne rzeczy.

Pamiętaj!  Decydując się na takie rozwiązanie zadbaj, by fronty szafek były gładkie, najlepiej w jednolitym i jasnym kolorze. W tym przypadku warto unikać również uchwytów. Takie zabiegi sprawią, że zabudowana ściana doskonale wtopi się w aranżację całego pokoju dziennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *