banner
klinika stomatologiczna
Porady

Jak dbać o zęby?

Promienny, zdrowy uśmiech to marzenie każdego z nas. Aby tak było należy o to zadbać już od tych najmłodszych lat. Wszyscy wiemy, że chodzi tutaj o prawidłową higienę jamy ustnej. Ale co poza nią możemy również zrobić, by zadbać o własne zęby.

Najważniejsza higiena jamy ustnej

Bardzo ważna dla naszych zębów jest codzienna higiena jamy ustnej. Wszyscy dobrze o tym wiemy, a jednak z badań wynika, że wielu z nas albo niedokładnie szczotkuje zęby, albo niewłaściwie troszczy się o codzienną higienę jamy ustnej. Warto pamiętać, że o zęby należy dbać codziennie, przynajmniej dwa razy dziennie (najlepiej by było po każdym spożytym posiłku), szczotkując je przez minimum 2-3 minuty. Oprócz zębów trzeba również oczyszczać język, na którym osadza się wiele bakterii. Aby nasza higiena jamy ustnej była prawidłowa musimy także pamiętać o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych oraz płukaniu jej specjalnymi płynami. Pamiętajmy by regularnie wybierać się do dentysty na kontrolny przegląd zębów.

klinika stomatologiczna

Ważna fluoryzacja

Fluoryzacja jest profilaktycznym zabiegiem stomatologicznym, który chroni nasze zęby przedpróchnicą oraz nadwrażliwością. Lakierowanie zębów wykonywany jest u dzieci w wieku przedszkolnym oraz u dorosłych po piaskowaniu oraz scalingu. Polega on na stosowaniu preparatów zawierających fluor, używanych bezpośrednio na zęby lub zażywanych w postaci suplementów diety. Pierwiastek ten wzmacnia szkliwo, wspomaga reminalizację szkliwa, utrudnia osadzanie się kamienia nazębnego oraz hamuje rozwój próchniczotwórczych bakterii.

Skaling lub piaskowanie

Naturalnym procesem jest odkładanie się na naszym uzębieniu kamienia. Powstaje on z resztek jedzenia, bakterii osiedlonych w jamie ustnej oraz substancji zawartych w ślinie. Sami nie możemy go sobie usunąć. W tym celu powinniśmy się udać do kliniki stomatologicznej, gdzie w bezpieczny i efektywny sposób usuną nam kamień nazębny. Można się go pozbyć poprzez scaling lub piaskowanie, czyli oczyszczające zabiegi stomatologiczne. Scaling usuwa kamień z szyjek zębowych. Obecnie najskuteczniejszy jest scaling ultradźwiękowy usuwający kamień nazębny za pomocą fal o wysokiej częstotliwości. Specjaliści zalecają, by zabieg ten był wykonywany raz na pół roku. Natomiast piaskowanie stosowane jest dodatkowo i polega na usuwaniu przebarwień oraz osadu nazębnego za pomocą piaskarki stomatologicznej oraz specjalistycznego urządzenia.

Wybielanie

By mieć olśniewający uśmiech możemy udać się do kliniki stomatologicznej w celu wykonania wybielania zębów. Jest to możliwe wówczas gdy nasze zęby są zdrowe, a plomby szczelnie wypełniają wszelkie ubytki. Istnieje kilka metod wybielania zębów. Jedną z nich jest wybielanie zębów metodą nakładkową. Polega ona na stosowaniu przez pacjenta indywidualnie wykonanych nakładek ze specjalnym żelem wybielającym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *