banner
Biznes

Działalność gospodarcza, a księgowość

Działalność gospodarcza wymaga prowadzenia rzetelnej księgowości, która będzie świadczyła o dochodach i wydatkach firmy. Sposób jej prowadzenia wynika z organizacyjno-prawnej formy prowadzonej działalności.

Działalność gospodarcza może być prowadzona przez osobę fizyczną lub mieć formę spółki cywilnej. Od tego, jaki charakter przybierze, zależy sposób prowadzenia księgowości i rodzaj opodatkowania przychodów oraz dochodów. Inaczej sytuacja będzie wyglądała w przypadku osób fizycznych, a jeszcze inaczej w przypadku spółki cywilnej. Właściwy wybór formy opodatkowania zależy od wysokości planowanych przychodów oraz kosztów. Ponadto pod uwagę koniecznie trzeba wziąć obowiązki  ewidencyjne.

Największy wybór spośród możliwych rodzajów opodatkowania mają osoby fizyczne, które mogą zdecydować się na pełną księgowość, podatkową księgę przychodów i rozchodów, kartę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany. Spółki natomiast zobowiązane są już do prowadzenia pełnej księgowości, która jest najbardziej wymagającą formą. Dokumentem niezbędnym do prowadzenia działalności gospodarczej jest księga przychodów i rozchodów, na podstawie której oblicza się konieczny do uiszczenia w urzędzie skarbowym podatek.

Księgowość można prowadzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Fachowcy specjalizujący się w księgowości dokładnie znają przepisy regulujące prowadzenie rachunkowości i potrafią ją prawidłowo zastosować. Doradzą najkorzystniejszą formę opodatkowania, a także rozliczyć koszty. Z usług biura rachunkowego korzystają z reguły większe firmy, podczas gdy mali- i mikroprzedsiębiorcy, zwłaszcza gdy działalność gospodarcza jest dopiero rozpoczynana. W takim przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem jest księgowość internetowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.