banner
Artykuły, Dom

Aby było smacznie, musi być wygodnie. Jak wybrać stół do kuchni?

Kuchnia jest miejscem, gdzie posiłki są nie tylko przygotowywane, ale również spożywane. Dlatego też jej integralną częścią jest zwykle jadalnia, którą po prostu wyznacza stół oraz krzesła. Urządzając kuchnię, trzeba więc mieć na uwadze, aby zadbać o komfort zarówno w strefie gotowania, jak i spożywania posiłków.

Funkcjonalność strefy przeznaczonej na gotowanie uwarunkowana jest doborem mebli i AGD oraz prawidłowym rozmieszczeniem wszystkich sprzętów. W przypadku strefy jadalnianej o wygodzie decyduje przede wszystkim stół. Może to i niewiele, ale wybór okazuje się często dość trudny. Jaki więc wybrać stół, aby wygodnie spożywać posiłki w kuchni?

Od czego zależy wybór?

Wybór mebli kuchennych uwarunkowany jest głównie wielkością pomieszczenia. Aspekt ten będzie również przekładał się na dobór stołu. Jednak dodatkowo trzeba mieć również na uwadze:

 • całość aranżacji – stół musi pasować do mebli kuchennych,
 • liczby domowników – miejsce przy rodzinnym stole powinno być przewidziane dla wszystkich,
 • indywidualnych potrzeb – stół może również służyć przygotowywaniu posiłków, jeśli kuchnia nie ma blatu lub wyspy,
 • stylu życia domowników – wspólne spożywanie posiłków lub indywidualne (wynikające z obowiązków zawodowych),
 • istnienia odrębnej jadalni – w takiej sytuacji kuchnia jest przede wszystkim pomieszczeniem roboczym.

Jak w kuchni małej, a jak w dużej?

Kuchnia duża zapewnia znacznie więcej możliwości w zakresie ustawienia mebli, a zatem też stołu. Może on stanąć na środku pomieszczenia, jak również pod jedną ze ścian czy w rogu. Jednak już w kuchni małej jest zdecydowanie mniej swobody. Niestety, mimo że stół na środku wygląda efektownie, w małych pomieszczeniach ten rodzaj ustawienia zupełnie się nie sprawdza, ponieważ nie pozostawia potrzebnej wolnej przestrzeni. Jedynym praktycznym miejscem na jest miejsce przy ścianie lub w rogu. Ogranicza to wprawdzie ilość miejsc przy stole, jednak pozostawia wolną przestrzeń potrzebną zwłaszcza podczas codziennych prac kuchennych.

Jaki blat stołu jest najlepszy?

Stół kuchenny może mieć blat kwadratowy, prostokątny, prostokątny o zaokrąglonych kantach, owalny lub okrągły. Każdy daje inne możliwości aranżacyjne, a w związku z tym każdy też pasuje do innego pomieszczenia. Zatem, blat:

 • kwadratowy – jest odpowiedni do kuchni małej, stawiany jest przy ścianie bądź w rogu, w zależności od ustawienia może przy nim usiąść ograniczona liczba osób,
 • prostokątny – może znaleźć się w kuchni małej (ustawiony przy ścianie lub w rogu) albo dużej (postawiony standardowo lub na środku), może przy nim usiąść więcej osób niż przy kwadratowym,
 • owalny – sprawdza się w dużych kuchniach, ponieważ dobrze prezentuje się wyłącznie ustawiony na środku,
 • okrągły – estetycznie wygląda ustawiony na środku, w związku z czym przeznaczony jest głównie do pomieszczeń większych, ponadto zapewnia dużą swobodę przy ustalaniu liczby miejsc przy stole.

Od czego zależy komfort w kuchni?

O komforcie spożywania posiłków w kuchni decyduje stół dobrany do rodzaju pomieszczenia. Dodatkowo, w zależności od wielkości kuchni, rodzaju stołu (blatu) i jego ustawienia można zdecydować się na:

 • standardowe krzesła z wysokim oparciem,
 • taborety (niskie do stołu, wysokie do stołu będącego przedłużeniem lady),
 • ławę (również narożną).

Warto również zadbać o oświetlenie miejscowe  w postaci lampy wiszącej and stołem, ale też stały dostęp naturalnego źródła światła.

Źródło informacji: https://meblowiec.pl/stoly-i-krzesla,c16.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *