banner
Porady

Wynajem maszyn przemysłowych. Czy to się opłaca?

Trudno sobie wyobrazić jakikolwiek plac budowy bez specjalistycznych maszyn i urządzeń budowlanych. Jednak kupno koparki, ładowarki, dźwigu czy też spychacza nie jest tanią inwestycją. Dlatego też coraz większa liczba przedsiębiorców szuka innych rozwiązań. Jednym z nich jest skorzystanie z oferty firmy zajmującej się wynajmem maszyn budowlanych po atrakcyjnej cenie. Czy to się w dłuższej perspektywie opłaca dla właścicieli małych i średnich firm budowlanych?

Rzetelne źródło informacji

Na początek posłużmy się danymi udostępnionymi przez Equipment Watch Intelligence, najbardziej autorytatywną bazą informacji dotyczących rynku urządzeń maszynowych. Z jej raportu, w którym przeanalizowano 48 typów maszyn, wynika, że posiadanie urządzenia na własność generuje średnio o 5 proc. więcej kosztów miesięcznie, niż jest to w przypadku maszyny wynajętej. Wszystko jednak zależy od typu maszyny budowlanej, której potrzebujemy, czy też od części do maszyn budowlanych .

Wynajem maszyn przemysłowych kontra ich kupno i utrzymanie

W przypadku minikoparek gąsienicowych bardziej opłaca się zakup takiego urządzenia, ponieważ miesięczny koszt utrzymania minikoparki jest o około 26 proc. mniejszy niż całkowity koszt jej wynajmu. Podobnie jest w przypadku ładowarek kołowych. Wynajem maszyn przemysłowych tego typu może być nawet o 19 proc. droższy niż ich miesięczny koszt utrzymania.

Wynajem niż kupno urządzenia bardziej się opłaca natomiast w przypadku na przykład koparek gąsienicowych. Według raportu Equipment Watch, koszt wynajmu takiego sprzętu jest zazwyczaj o 22 proc. niższy od całkowitego miesięcznego kosztu utrzymania koparki gąsienicowej. Podobnie jest w przypadku koparko-ładowarki, której koszt wynajmu jest o 15 proc. niższy niż jej posiadanie na własność. Również wynajem miniładowarki jest bardziej opłacalny od jej zakupu.

Koszty, koszty i jeszcze raz koszty

Stając przed wyborem czy bardziej korzystny finansowo będzie wynajem maszyn przemysłowych, czy też ich zakup, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim miesięczne koszty utrzymania takiego sprzętu (m.in. zużycie paliwa, specjalistyczny serwis, części zamienne, itd.), które zazwyczaj różnią się między sobą w zależności od marki urządzenia oraz jego typu.

Wynajem maszyn przemysłowych odbywa się przeważnie w systemie dobowym, a więc płacimy za każdy dzień użytkowania sprzętu. Jest to najbardziej opłacalna opcja szczególnie dla małych przedsiębiorców, których firmowy budżet nie jest w stanie pokryć zakupu maszyny budowlanej na własność. Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często będziemy korzystać z urządzenia. Jeżeli potrzebujemy sprzętu tylko jednorazowo, nie ma najmniejszego sensu wydawać pieniędzy na zakup urządzenia. Korzystniej będzie do po prostu wynająć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *