banner
sypialnia w stylu skandynawskim
Artykuły

Sypialnia w stylu skandynawskim

Prostota, funkcjonalność i komfort to podstawowe założenia, przyświecające stylowi skandynawskiemu. Chociaż od kilku sezonów jest on szczególnie wyeksponowany w modzie wnętrzarskiej, tak naprawdę nigdy nie przeminie, ze względu na swoją estetykę oraz praktyczność. Sypialnia w stylu skandynawskim to sposób na efektywny odpoczynek w otoczeniu naturalnych materiałów i stonowanych barw. W jaki sposób wybrać meble do sypialni w stylu skandynawskim, a także kolory ścian czy dodatki?

Meble do sypialni inspirowane Skandynawią

Warto pamiętać, że styl skandynawski przede wszystkim cechuje się funkcjonalnym minimalizmem. W miejscu wypoczynku sprzyja to relaksowi i wyciszeniu. Jako główny punkt sypialni warto wybrać na przykład tapicerowane łóżko w kolorze białym lub szarym. Inną propozycją może być łoże z drewnianą ramą. Będzie się ono doskonale komponowało z drewnianymi szafkami nocnymi. Ten skromny zestaw mebli dobrej jakości wystarczy do stworzenia bazy do odpoczynku. Pokój, w którym się wypoczywa, to jednak nie tylko meble do sypialni, ale także aranżacja podłóg i ścian. W jaki sposób ją zaplanować?

Jasno, naturalnie i gustownie- nie tylko meble do sypialni

Podstawowe kolory kojarzone z klimatem skandynawskim to szary w różnych odcieniach, ale także biały i beżowy. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze barw na ściany, ponieważ tylko wtedy całość sypialni będzie spójna. Drewniane meble sypialniane będą się doskonale prezentować w towarzystwie jasnoszarych czy białych ścian. Na podłogę można wybrać parkiet w kolorze drewna lub bielone deski.

Popularnym motywem w krajach skandynawskich, który także przypadł do gustu Polakom, jest ściana z bielonych cegieł. Doskonale sprawdza się ona w dużych pomieszczeniach, ale w sypialni także może stworzyć wspaniały klimat. Warto trzymać się zasady “less is more”, która przyświeca także Skandynawom. Wnętrza inspirowane tym stylem powinny być przede wszystkim minimalistyczne, funkcjonalne ale także piękne i dostosowane do gustu mieszkańców. Tylko wtedy do wnętrza da się tchnąć rodzinne ciepło i spokój.

Delikatne dodatki tworzą charakter wnętrza

Chociaż meble w sypialni z pewnością znajdą się w pierwszej kolejności na liście zakupów, kiedy już pomieszczenie jest wykończone, a każdy element stoi na swoim miejscu, przychodzi czas na dobór dodatków. By sypialnia była przytulna i romantyczna, nie wolno zapomnieć o oświetleniu w postaci stojących lamp. To właśnie bocznie światło decyduje o klimacie pomieszczenia. Oprawa lamp powinna także być minimalistyczna w swej formie, ponieważ to światło samo w sobie gra pierwsze skrzypce, pozostawiając lampę niejako w tle.

Kolejny dodatek decydujący o komforcie sypialni to dywan. Szary lub biały, prosty dodatek na przykład sznurkowy, łatwo jest utrzymać  w czystości, a ponadto co rano przyniesie miłe wrażenie miękkości pod stopami. W sypialni nie powinno zabraknąć także koców i pledów, oczywiście dopasowanych kolorystycznie. Zasłony oraz rolety pozwolą cieszyć się prywatnością oraz stworzyć romantyczną atmosferę. Skandynawowie rezygnują zazwyczaj z tradycyjnych firanek i warto pójść za ich przykładem.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *