Gdy na zewnątrz stopniał śnieg, a temperatury nie spadają poniżej zera i widać pierwsze oznaki wiosny powinniśmy nieco więcej czasu poświęcić swojemu samochodowi. Wszystkie auta ciężko przechodzą okres zimowy, dlatego warto przyjrzeć im się po tym okresie przyjrzeć dokładniej. Wymiany ogumienia oraz niemal wszystkich płynów należą do obowiązkowych pozycji związanych z nadejściem wiosny.
Zimą wszystkie auto części są bardziej narażone na usterki niż w innych porach roku. Spowodowane jest to skrajnymi temperaturami panującymi na zewnątrz oraz fatalnymi warunkami na drogach. Śnieg oraz sól przemysłowa rozsypywana na drogach na pewno nie sprzyjają długowieczności naszego samochodu. W okresach przejściowych pomiędzy latem, a zimą decydujemy się na wymianę opon oraz wszelkiego rodzaju płynów. Płyny zimowe mają dużo niższą temperaturę zamarzania, zaś opony bieżnik specjalnie dostosowany do trudnych warunków.
Zacznijmy od oleju silnikowego. Aby zachował optymalne proporcje i pozytywnie służył naszemu autu powinien być wymieniany przynajmniej raz w roku. Idealną porą na taką wymianę wydaje się być wiosna. Zimą silnik nie rozgrzewał się do takich temperatur, jak latem przez mógł stracić swoje walory. Oleje silnikowe powinny być wymieniane co mniej więcej około 30 kilometrów. Płyny chłodzące powinny być wymieniane co dwa lata. Po tym okresie tracą swoje właściwości, obniża się ich temperatura zamarzania, co może prowadzić do trwałych uszkodzeń układu chłodzenia zimą. Inaczej sprawa wygląda z płynem do spryskiwaczy. Nie musimy zużywać płynu do końca, aby móc dolać letni odpowiednik. Nie możemy sobie pozwolić na takie rozwiązanie zimą, bo tą porą roku w zbiorniku z płynem do spryskiwaczy powinien się znajdować jedynie zimowy koncentrat. Warto także zaglądnąć do zbiornika z paliwem, gdzie może się znajdować woda. Dostanie się wody do filtru, bądź pompy paliwa może prowadzić za sobą fatalne skutki. W takim przypadku musimy się wybrać na stację diagnostyczną, gdzie mechanicy przy użyciu odpowiedniego sprzętu będą w stanie tę wodę ze zbiornika zlikwidować.