Big bagi to nic innego, jak elastyczne kontenery (worki), które służą do przechowywania oraz transportowania materiałów sypkich, pylących się oraz granulowanych takich, jak np. piasek, gruz, węgiel czy też chemikalia. Tego typu rozwiązanie jest znane na całym świecie już od kilkudziesięciu lat i stanowi obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów transportu różnego rodzaju produktów i półproduktów.
Globalne big bagi
Big bagi powstały i upowszechniły się w końcówce lat 60-tych XX wieku, jako idealny sposób na transportowanie materiałów sypkich. Dziś z ich pomocą transportuje się na całym świecie przeszło 250 mln ton różnego rodzaju produktów m.in. dla sektora spożywczego, paszowego, farmaceutycznego czy też chemicznego. Rozładunek big bagów wymaga zazwyczaj zastosowania specjalnych urządzeń tzw. stacji rozładunków big bagów (BBDS – Big Bag Discharge Station).
Zazwyczaj stacja do rozładunku big bagów składa się z kilku podstawowych elementów takich, jak:
- rama z systemem kompensowania wydłużania worków podczas rozładunku,
- zawiesie przystosowane do typu oraz ciężaru worka,
- ramiona umieszczone zarówno w górnej, jak i dolnej części stacji, wspomagające wysypywanie produktów z worków,
- głowica rozładunkowa,
- mechanizm głowicy rozładunkowej,
- tensometryczny układ wagowy wykorzystywany do dokładnego odmierzania wysypywanego produktu.
Stacja do rozładunku big bagów jest przeważnie wykonana ze stali nierdzewnej lub węglowej, posiada dodatkowo system wibrujący wspomagający rozładunek oraz przenośnik do dalszego transportu materiału po opróżnieniu worka. Stacja rozładunkowa to modułowe systemy specjalnie dostosowane do różnych stanowisk znajdujących się w konkretnym środowisku pracy.
Zastosowanie
Dzięki zastosowaniu worków big bag można je wykorzystywać m.in. w transporcie lądowym oraz morskim substancji i materiałów niebezpiecznych, magazynowaniu i transporcie warzyw, transporcie gruzu czy też przemieszczaniu substancji pylistych i higroskopijnych. Worki big bag są obecnie szczególnie cenione z uwagi na prostotę w ich napełnianiu oraz ergonomiczne kształty, które pozwalają na zaoszczędzenie miejsca podczas transportu oraz magazynowania produktów.
Obecnie na rynku dostępna jest cała gama worków typu big bag, których wykonanie, konstrukcja oraz materiały zależą przede wszystkim od przeznaczenia worka, a także od indywidualnych potrzeb użytkownika. Producenci oferują worki zarówno jednorazowe, jak i wielokrotnego użytku.