banner
Artykuły, Porady

Renesans Fitoterapia, czyli medycyna naturalna coraz bardziej popularna wśród Polaków

Ziołolecznictwo, inaczej fitoterapia lub fitofarmakologia, to dział medycyny i farmakologii, który zajmuje się wytwarzaniem leków ziołowych z naturalnych lub przetworzonych surowców pozyskiwanych z roślin leczniczych. Zioła są często stosowane w profilaktyce oraz terapii chorób.

Taniej, efektywniej, bezpieczniej

Zioła lecznicze zawierają w swoim składzie wiele rodzajów substancji czynnych połączonych w kompleksy łatwo przyswajalne dla organizmu ludzkiego. Właściwości lecznicze roślin zależą od wielu czynników, w tym m.in. od warunków, w jakich roślina przebywa, rodzaju gleby, nawożenia, właściwej pory zbioru czy też sposobów konserwacji, suszenia i przechowywania.

Leczenie ziołami jest nie tylko bardzo efektywne, ale i znacznie tańsze niż w przypadku leków syntetycznych oraz o wiele bezpieczniejsze. Oczywiście medycyna konwencjonalna jest bardziej skuteczna w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia człowieka, jednak odpowiednie i konsekwentne stosowanie ziół może pomóc pacjentowi w zatrzymaniu rozwoju przewlekłej choroby oraz wesprzeć jego system immunologiczny.

Obecnie wiele osób prowadzi działalność popularyzującą wiedzę o roślinach leczniczych i ich zastosowaniu w tradycyjnym i nowoczesnym ziołolecznictwie. Dostępnych jest wiele publikacji książkowych na ten temat , które poprzez fitoterapię propagują zdrowy styl życia. Wiele chemicznych leków syntetycznych może przynieść oprócz korzyści również duże i nieodwracalne szkody w organizmie człowieka. Dlatego też ziołolecznictwo jest coraz częściej stosowane w profilaktyce zdrowotnej. Dostrzegają to również firmy farmaceutyczne, które wznawiają produkcję wielu leków na bazie surowców roślinnych oraz syntetyzują nowo poznane związki zawarte w roślinach.

Oto niektóre z najważniejszych substancji czynnych znajdujących się w roślinach leczniczych:

  • Alkaloidy,
  • Antrazwiązki – mają działanie przeczyszczające,
  • Fenole – w większości wykazują właściwości bakteriostatyczne i dezynfekujące, a także grzybobójcze,
  • Flawonoidy – działają m.in. uszczelniająco i wzmacniająco na naczynia krwionośne, poprawiają przepływ krwi i obniżają ciśnienie, działają antyagregacyjnie na płytki krwi, przeciwzapalnie i ochronnie na wątrobę, mają działanie przeciwalergiczne i przeciwgrzybicze,
  • Antocjany – poprawiają mikrokrążenie w naczyniach włosowatych tęczówki oka,
  • Garbniki – pomagają m.in. w hamowaniu niewielkich krwawień, łagodzą stany zapalne skóry i błon śluzowych,
  • Glikozydy nasercowe – poprawiają pracę serca, zwiększają siłę rozkurczu mięśnia sercowego,
  • Anetol – rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli oraz działa wykrztuśnie.

Zioła lecznicze dobre na wszystko

Rośliny lecznicze wykorzystywane w fitoterapii mają nieograniczoną liczbę zastosowań. Praktycznie każdy może nauczyć się przyrządzania najprostszych naparów z ziół dla poprawy swojego zdrowia i samopoczucia. Wystarczy sięgnąć po fachową literaturę w tej dziedzinie, która jest obecnie ogólnodostępna na rynku.

Ziołolecznictwo to chyba najstarsza dziedzina medycyny, która w procesie leczenia wykorzystuje wyłącznie naturalne surowce roślinne. Obecnie medycyna naturalna przeżywa swój renesans, stając się coraz popularniejszą formą terapii wśród pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *