banner
Rekuperacja
Wentylacja i klimatyzacja

Rekuperator – co to jest i jak działa?

Rekuperator jest urządzeniem, które zmniejsza straty ciepła powstałe w wyniku wentylacji pomieszczeń. To stosunkowo nowe rozwiązanie stale zyskuje na popularności i jest stosowane zarówno w nieruchomościach komercyjnych, jak i mieszkalnych.

Jak działają rekuperatory?

Rekuperatory działają w ten sposób, że strumień powietrza wyciąganego z budynku po wejściu na wymiennik, ogrzewa strumień powietrza nawiewany z zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu do budynku wprowadzane jest powietrze ogrzane, o wyższej temperaturze, niż panuje na zewnątrz.

Rekuperacja

Dwa wentylatory – wywiewny i nawiewny dzieli cienka płyta, przez którą temperatura przechodzi z jednego, na drugi wentylator. Jej zadanie zamyka się w tym, że uniemożliwia mieszanie się dwóch strumieni powietrza, mimo że jedno jest ogrzewane za pomocą drugiego.

Zalety rekuperatorów

System rekuperatorów posiada bardzo wiele zalet. Przede wszystkim, dzięki niemu możliwe jest zmniejszenie kosztów tradycyjnego ogrzewania nawet o czterdzieści procent. Ostatecznie więc, rachunki za ogrzewanie będą z pewnością znacznie mniejsze. Dzięki niemu możliwa jest stała wentylacja powietrza i wymieniane starego na świeże, bez straty w cieple. Często aby zaoszczędzić na ogrzewaniu, ludzie rezygnują z wietrzenia pomieszczeń. W efekcie w pokoju robi się duszno i jakość powietrza, jakie się w nim znajduje znacznie spada. W wyniku takich działań przebywanie w takim pomieszczeniu może skutkować obniżeniem się samopoczucia, bólami głowy, a nawet trudnością w oddychaniu. Dzięki instalacji rekuperatora można uniknąć takiej sytuacji. Ponadto, dzięki zaawansowanej technologii i systemu sterowania możliwe jest kontrolowanie powietrza wywiewanego i nawiewanego. Dzięki takiemu rozwiązaniu można dopasować wszystko do swoich indywidualnych potrzeb.

Instalacja rekuperatora

Rekuperator można zainstalować tak naprawdę wszędzie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to znacznie prostsze w przypadku domu, który jest dopiero budowany. Jest to związane z koniecznością doprowadzenia do prawie wszystkich pomieszczeń znajdujących się w budynku, przewodów, którymi będzie następnie transportowane powietrze nawiewane i wywiewane. Stąd też lepiej pomyśleć wcześniej nad instalacją takiego systemu, aby uniknąć problemów. Jeżeli chce się zamontować taki system w budynkach, które już powstały, to konieczne będzie przeprowadzenie generalnego remontu, który z kolei może wiązać się z bardzo wysokimi kosztami. Oczywiście systemów takich nie montuje się na własną rękę. Istnieją specjalne firmy, które się tym zajmują. Trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby podłączyć i doprowadzić wszystkie przewody w taki sposób, aby system funkcjonował bez zarzutów. Również naprawą takiego urządzenia nie powinno się zajmować samodzielnie. Z racji tego, że urządzenie to jest bardzo drogie, to nie warto ryzykować, że coś się w nim zepsuje. Warto pamiętać o tym, że w pierwszych latach jego funkcjonowania obejmuje gwarancja, dzięki której nie trzeba będzie płacić za naprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *