banner
Ciekawostki

Przyczyny otyłości

Otyłość jest to nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie, stanowiącej 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn i 25% masy ciała u kobiet. Otyłości zawsze towarzyszy nadwaga czyli nadmierna masa ciała, powyżej masy optymalnej. Najczęstszą przyczyną powstawania otyłości jest przekroczenie normy zapotrzebowania energetycznego. Powodów przekraczania normy jest wiele, sprawiają że ludzie coraz częściej przybierają na wadze, a otyłość stała się już chorobą cywilizacyjną.

Wyróżnić można czynniki genetyczne, biologiczne, psychiczne, farmakologiczne i środowiskowe. Ta pierwsza przyczyna jak sama nazwa mówi może mieć uwarunkowania genetyczne, na przykład w wyniku zespołu chorobowego i tutaj można wymienić zespół Pradera – Williego, Laurence’a – Moona – Biedla, Cohena i zespół Carpentera, które są powodem, wzrostu masy ciała.

Czynniki biologiczne również odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu otyłości, na przykład uszkodzenie podwzgórza i jąder brzuszno – przyśrodkowych podwzgórza mogą powodować jej rozwój.

Czynniki farmakologiczne, czyli przyjmowanie niektórych leków może powodować zwiększenie tkanki tłuszczowej. Stwierdzono, że wszelkiego rodzaju leki na depresję, ogólnie choroby psychiczne i nerwicowe powodują otyłość.

Zaburzenia nastroju, depresja, mogą również być przyczyną powstawania nadwagi. Osoby cierpiące na te dolegliwości psychiczne, uczą się, że jedząc mogą częściowo zmniejszyć objawy poprzez dostarczenie sobie chwilowej przyjemności.

Ostatnią przyczyną i bardzo powszechną wśród grubych osób, jest zła dieta uboga w błonnik, witaminy i minerały,  brak ruchu, mała aktywność fizyczna, a co za ty idzie nie spalanie nadmiaru zasobów energetycznych i w efekcie nadmiar uciążliwych dla całego organizmu kilogramów.
Walczyć z otyłością można na wiele sposobów, można tu wymienić zabiegi w salonie kosmetycznym zmniejszające nadmiar tłuszczu czyli masaże, endermologia. By przeciwdziałać  otyłości należy prowadzić zdrowy tryb życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.