Praca przy komputerze to spędzanie w pozycji siedzącej minimum 40 godzin tygodniowo przed monitorem, co nie pozostaje obojętne dla oczu i kręgosłupa pracownika. Dlatego pracodawca jest zobowiązany zapewnić mu optymalne warunki w miejscu pracy, które z pewnością przełożą się na wzrost wydajności podejmowanych działań.
W pracy przy komputerze ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji i odległości mebli biurowych oraz urządzeń od konkretnych części ciała pracownika. W pierwszej kolejności należy właściwie ustawić fotel obrotowy, który obowiązkowo musi mieć regulowaną wysokość siedzenia i oparcia, aby móc ją dostosować do sylwetki pracownika. Tył, który stabilizuje odcinek lędźwiowy powinien być lekko odchylony do tyłu, podłokietniki ustawione na wysokości biurka, a wysokość siedziska (standardowo około 40-50 cm) ma umożliwiać swobodny spoczynek stóp na podłodze. Samo biurko powinno być specjalnie dostosowane do pracy przy komputerze- odpowiednio głębokie, ze specjalnie wyprofilowaną przednią krawędzią i regulowanym blatem między 64 a 84 cm.
Gdy meble pracownicze są już dostosowane do wzrostu ich użytkownika trzeba zadbać o właściwe ustawienie monitora. Generalnie powinien znajdować się w odległości do 75 cm od oczu i bokiem do źródła światła. Przyjmuje się też, że stanowisko komputerowe ma być usytuowane na tle zabudowanej ściany bez okna, które nie może także znajdować się za plecami pracownika. Stosując ergonomiczne rozwiązania biurowe nie wolno zapominać o odpowiednim oświetleniu pomieszczenia, które oprócz naturalnego źródła światła powinno być wspomagane sztucznym światłem- lampką ustawioną z przedniej, lewej strony (dla osób praworęcznych) albo innym oświetleniem skierowanym optymalnie na główne miejsce patrzenia.
Prawidłowo ustawione meble i krzesła biurowe, odpowiednie oświetlenie pomieszczenia i troska o dopływ świeżego powietrza korzystnie wpływają na samopoczucie i wydajność pracy pracowników.