banner
Porady

Portfolio, szansa na sukces

Każdy szanujący się i dbający o swój prestiż i wizerunek artysta, posiada zbiór najlepszych prac, zgromadzonych w tzw. portfolio. Nie inaczej powinno być z fotografikami. Możność zaprezentowania swoich dzieł, często otwiera wiele, wcześniej zamkniętych, drzwi i daje możliwość zaistnienia w swojej branży.

Portfolio, mówiąc najprościej, to teczka z przykładowymi pracami danego artysty, prezentacja jego dokonań w postaci, np. plików zawierających zdjęcia reklamowe, próbki, przykłady i wizerunki wykonanych prac, mogących być podstawą do oceny jego umiejętności. Najczęściej spotykaną i najbardziej tradycyjną formą prezentacji jest zbiór zdjęć, ujętych w formie albumu w formacie 20 x 30 cm. Jednak z biegiem czasu taka ekspozycja umiejętności artysty, odchodzi niestety w zapomnienie na rzecz najnowszych zdobyczy technologii elektronicznej. Przeważnie są to strony WWW lub zewnętrzne nośniki pamięci typu CD/DVD, a także popularne pendrive’y. Odnośnie prezentacji za pomocą witryny internetowej, trzeba taki przekaz zabezpieczyć pod względem niezawodności. Sytuacje, podczas których serwer odpowiedzialny za naszą stronę jest niedostępny, a odczyt prezentowanych zdjęć jest zbyt wolny lub o bardzo małej atrakcyjności wizualnej, są niedopuszczalne. Może to przekreślić szanse każdego artysty na dobrą ekspozycję własnej osoby. Najpewniejszą metodą pozostaje jednak tradycyjny sposób „teczki” lub skorzystanie z nośników pamięci.

Najpopularniejszą, w ostatnim czasie, formą przygotowania prezentacji własnej twórczości, czyli tzw. portfolio, jest stworzenie własnej witryny internetowej, wraz z zamieszczoną na niej galerią zdjęć i nagranie wszystkiego na zewnętrzny nośnik. Dokonać tego można, poprzez zapis w formacie pliku tekstowego autorun.inf. Pozwala to, na uruchomienie programu, znajdującego się na nośniku, dzięki przeglądarce internetowej, w którą wyposażony jest każdy komputer. Innym sposobem na własne portfolio może być stworzenie na dysku zewnętrznym prezentacji w formie MOV lub DivX. Można również utworzyć uniwersalny, mogący pomieścić dużą ilość treści, plik PDF.

Wielu fotografów korzystających z formy ekspozycji w postaci portfolio, dokonuje tego poprzez strony internetowe. W sieci aż roi się od ofert profesjonalnych fotografów, proponujących swoje usługi. Poparte to jest zazwyczaj świetnie przygotowanym na potrzeby Internetu portfolio, które prezentuje na przykład zdjęcia reklamowe wysokiej jakości cyfrowej. Album przedstawia również, chyba najbardziej eksponowaną teraz usługę, jaką jest fotografia ślubna Bielsko. Wybór jest tak ogromny, że nie sposób nie wybrać czegoś z danej oferty. Dzięki portfolio mamy możliwość, jako konsumenci, ale również znawcy, ocenić danego fotografa pod względem umiejętności, warsztatu i kreatywności. Taki album ze zdjęciami to nieodzowny atrybut artysty, by mógł sprzedać siebie i swoje usługi na dzisiejszym rynku i wyróżnić się spośród tysięcy mu podobnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.