Cyberprzestrzeń i jej ochrona to obecnie jeden z najczęściej podejmowanych przez światowe państwa tematów z zakresu bezpieczeństwa narodowego. Cyberprzestrzeń to przede wszystkim ogromne pokłady mniej lub bardziej ważnych informacji, które coraz częściej stają się łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. W końcu, informacja w dzisiejszych czasach jest na wagę złota.
Cyberprzestrzeń
Cyberprzestrzeń (ang. cyberspace) to pojęcie, które przemycił do swoich powieści William Gibson. Miało ono być wytłumaczeniem wirtualnej rzeczywistości, w której autor umieścił bohaterów swoich książek. Dziś za cyberprzestrzeń przyjmuje się przestrzeń wirtualna, w której odbywa się wzmożona komunikacja pomiędzy połączonymi za pomocą sieci internetowej komputerami oraz innymi urządzeniami cyfrowymi.
Eskalacja technologiczna pociągnęła za sobą bardzo szybki rozwój społeczeństwa informacyjnego, czemu z kolei towarzyszy coraz większe przenikanie kolejnych sfer życia oraz działalności ludzkiej do cyberprzestrzeni. Z uwagi na globalny zasięg, dostęp z dowolnego miejsca na Ziemi oraz niewielkie koszty użytkowania, coraz więcej rządów, instytucji oraz firm na świecie przenosi swoją działalność do cyberprzestrzeni. To stwarza ogromne zagrożenie nie tylko dla samych podmiotów funkcjonujących w sieci, ale również dla całej infrastruktury krytycznej konkretnego państwa odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie społeczeństwa oraz gospodarki.
Rzeczywistość a cyberprzestrzeń
Można śmiało powiedzieć, że cyberprzestrzeń jest obecnie wirtualnym odbiciem rzeczywistości, przy czym duża doza anonimowości, jaką daje internet, przyciąga coraz większa rzeszę przestępców, terrorystów, a nawet rządy niektórych państw do prowadzenia nielegalnych praktyk przestępczych. Mowa tu przede wszystkim o wykradaniu poufnych danych, cyber szpiegostwie, defraudacji pieniędzy, prowadzeniu dezinformacji medialnej czy też cyber atakach na instytucje pożytku publicznego oraz obiekty wojskowe.
Perspektywiczne zajęcie
W sytuacji coraz większego zagrożenia ze strony cyber przestępców dużym zainteresowaniem na rynku pracy cieszą się specjaliści ds. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Już teraz można podjąć studia o takiej specjalności, które jak nie trudno przewidzieć mają przed sobą ogromną przyszłość. Już teraz instytucje związane z bezpieczeństwem państwa oraz wszelakie organizacje działające w obrębie bezpieczeństwa systemów i sieci teleinformatycznych intensywnie szukają specjalistów z tych dziedzin. Trend ten przez następne lata będzie się na pewno utrzymywał.
Artykuł powstał przy współpracy z Uczelnią http://www.uth.edu.pl/