banner
Porady

Jak przygotować grób na Święto Zmarłych?

Wkrótce uczcimy pamięć naszych zmarłych. W Polsce to niewątpliwie piękna tradycja. Przygotowywanie grobów na Dzień Zaduszny i dzień Wszystkich Świętych  jest jej ważną częścią. Podpowiadamy, jak przygotować grób na Święto Zmarłych – jak zadbać o sam nagrobek i jego dekorację, jakie znicze i wkłady wybrać.

znicze

Znicze i wkłady na Święto Zmarłych – wybierz właściwie

O ile nie wszyscy z nas będą przygotowywać nagrobki, o tyle każdy na pewno zapali nie jeden znicz – dlatego od nich zaczniemy. Wybierając znicze zazwyczaj kierujemy się własnymi preferencjami estetycznymi. Natomiast jeśli chodzi o wkłady do zniczy, warto skupić się przede wszystkim na ich walorach użytkowych.

Wybór formy, rozmiaru czy materiału wykonania znicza jest sprawą indywidualną. Ważne, by zadbać o spójność w estetyce całej nagrobnej dekoracji. Wśród propozycji znajdziemy znicze szklane i wykonane z plastiku. Te pierwsze na pewno będą bardziej stabilne. Najistotniejszy jest tutaj wybór kolorystki, rozmiaru i zdobień, które mogą być naniesione na znicz. Pamiętajmy, że rozmiar znicza wpływa na wielkość zamieszczonego w nim wkładu, a zatem również na czas jego palenia. Wkład – jego wysokość i średnicę – należy dostosować do rozmiarów samego znicza.

Czym kierować się wybierając wkłady do zniczy?

Wkłady do zniczy stanowią serce każdego z nich. Dlatego warto zdecydować się na wkłady dobrej jakości. Świadczy o niej czas palenia się znicza, równomierne i czyste wypalanie się materiału. Czystość wypalania oznacza, że wkład nie kopci, a dzięki temu obudowa znicza na długo pozostaje w dobrym stanie.

Dwa podstawowe rodzaje wkładów do zniczy, z których przyjdzie nam wybierać, to wkłady parafinowe i wkłady olejowe. Oba z nich bardzo dobrze radzą sobie w niższych temperaturach, nawet tych ujemnych. Palą się bardzo stabilnie. Podstawowa różnica polega na czasie ich spalania. Wkłady olejowe płoną średnio o 10% czasu dłużej niż te parafinowe, ale ich cena jest nieco wyższa.

Jakie chryzantemy wybrać? Na co zwracać uwagę?

Chryzantemy są jedną z najpiękniejszych dekoracji nagrobnych. Wybierając te właściwe, należy kierować się przede wszystkim ich gatunkiem, na który wskazuje rozmiar kwiatów. Do trzech podstawowych należą: chryzantemy wielko-, średnio- i drobnokwiatowe.

Niskie temperatury i przymrozki najlepiej znoszą dwa pierwsze gatunki. Na wietrze najsłabiej poradzi sobie chryzantema wielkokwiatowa, której kwiaty są bardziej delikatne; do tego jest bardziej łamliwa. Jej zaletą natomiast jest to, że jest lekka i mniejsza w porównaniu do dwóch pozostałych.

Pielęgnacja i czyszczenie nagrobków

Pielęgnacja – wyczyszczenie nagrobka nie wydaje się niczym trudnym, poza tym, że trzeba w to włożyć nieco pracy. Nie jest to jednak tak oczywiste. Nagrobki naszych bliskich wykonane są z różnych materiałów, a te wymagają innego rodzaju pielęgnacji.

Nagrobki z lastryko są najtrudniejsze do wyczyszczenia ze względu na porowatość materiału. Do trudnych zabrudzeń można używać różnych środków – od płynu do mycia naczyń, przez sodę oczyszczoną, aż po amoniak. Do uprzątnięcia nagrobków wykonanych z          marmuru wystarczy sama woda i miękkie narzędzia – gąbki czy szczoteczki. Podobnie postępujemy w przypadku grobów z piaskowca. Można oczywiście użyć również dedykowanych tym kamieniom środków czyszczących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *