Słowo folklor dla większości ludzi kojarzy się z wsią i czasami młodości naszych dziadków. Wydaje się, że folklor staje się zapomnianą kulturą ludową, jednak nic bardziej mylnego. Co do pierwszej części można się jeszcze w jakimś stopniu zgodzić spoglądając na daty, ale jeśli chodzi o obecność folkloru w dzisiejszych czasach to z dnia na dzień nabiera on tempa. To tak jak z modą, która nawet po kilkudziesięciu latach powraca w chwale. Pewne jest jednak jedno: folklor się dobrze sprzedaje.
Zacznijmy od tego czym tak właściwie jest folklor. Jak podpowiada Wikipedia, folklor jest to tosymboliczno-artystyczna dziedzina kultury ludowej, mająca charakter wieloskładnikowy, niejednolity i synkretyczny. Pojawia się ona w wielu aspektach życia przypominając nam naszą tradycję m.in. w muzyce i rękodziele artystycznym.
Przez ostatnie miesiące ogromne zamieszanie na polskim rynku muzycznym zrobiła piosenka „My Słowianie” produkcji Donatana&Cleo. Pokazuje ona jak wyglądało życie na dawnych wsiach, kiedy to kobiety ubrane były w piękne kolorowo wyszywane stroje ludowe. Powrót do korzeni na tyle się spodobał, że ów piosenka na serwisie Youtube ma prawie 40 milionów wyświetleń i będzie reprezentować Polskę na Eurowizji 2014.
Kolejną dziedziną, w której możemy się doszukać folkloru jest rękodzieło artystyczne. Adekwatnym przykładem może być rękodzieło artystyczne , które oferuje unikalne ozdoby i własnoręcznie wykonane dekoracje, kultywując tym samym naszą ludową kulturę. Przejawu tradycji możemy doszukać się również spacerując po deptakach Krakowa czy Wrocławia, gdzie spotykamy stragany przyciągające nasz wzrok mieniącymi się kolorami haftów, które są tak chętnie kupowane przez zagranicznych turystów i nie tylko.
Jak widać, folklor w dzisiejszych czasach jest coraz częściej spotykanym motywem w wielu dziedzinach życia, który odpowiednio pielęgnowany nie zostanie zapomniany.