banner
Moto

Wymiana silnika na używany – porady

Jeżeli silnik w naszym samochodzie uległ poważnej awarii to warto poważnie rozważyć jego wymianę na silnik używany. W wielu przypadkach koszty mogą być niższe niż generalny remont uszkodzonej jednostki napędowej.

nissan-350z-352382-mGdy jesteśmy w posiadaniu popularnego modelu samochodu to nasze zadanie jest dodatkowo ułatwione. Na rynku motoryzacyjnym istnieje wiele giełd części oferujących używane jednostki napędowe. Jedną z takich giełd jest AutoParto.pl, które dzięki stałej współpracy z firmami oferującymi części używane z całej Polski oferuje podzespoły w atrakcyjnych dla kierowcach cenach. Niektóre oferowane tu silniki sprzedawane są wraz z całym osprzętem.

W wielu przypadkach silniki samochodowe objęte są tzw. gwarancją rozruchową. Możemy zatem sprawdzić czy oferowana jednostka napędowa ma szanse na odpalenie, ale jednak nie daje nam to żadnej gwarancji, że jest w 100% sprawna. Ponadto w zdecydowanej większości przypadków deklarowane wartości dotyczące przebiegu silników są wyraźnie zaniżane. Warto dlatego zastanowić się nad zakupem silnika, który nie został wymontowany jeszcze z auta – będziemy mogli wówczas niejako na miejscu przekonać się o jego pracy.

W celu wygenerowania dodatkowych oszczędności warto rozglądnąć się za samochodem rozbitym (najlepiej, gdyby było rozbite w tylnej części) albo auta importowanego z Wielkiej Brytanii. Jeśli silniki są takie same dla obu rynków, a ich miejsca mocowania będą się ze sobą pokrywać to nie ma najmniejszych przeszkód, aby taki silnik przełożyć do naszego samochodu.

Podczas zakupu używanych silników warto dokładnie sprawdzić stan jego osprzętu – pozwoli nam to negocjować cenę końcową. Ponadto pamiętajmy, aby po przełożeniu używanego silnika do naszego pojazdu zadbać o nowe części eksploatacyjne jak np. świece żarowe lub zapłonowe oraz o wymianę płynów eksploatacyjnych. Nie rozważajmy zakupu całego samochodu na części, bo pomimo sporych korzyści finansowych może nas czekać surowa kara. Składowanie części z pojazdu, które nie ma prawa do rejestracji grozi karą finansową nawet do 10 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *