banner
Artykuły, Porady, Technologia

Straciłeś cenne pliki z komputera? Skuteczne odzyskiwanie danych z dysku twardego to już nie problem!

Dokumenty, zdjęcia, muzyka, filmy – to wszystko, co masz na swoim komputerze przechowywane jest na jego twardym dysku. Na nim również znajduje się oprogramowanie decydujące o funkcjonalności komputera, a więc system operacyjny i programy użytkowe. Co w sytuacji, gdy twardy dysk naszego komputera ulegnie awarii? Jak odzyskać utracone dane i cenne pliki zapisane na nim?

Twardy dysk?

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Napęd dysku twardego, najpopularniejsze z nich to HDD (ang. hard disk drive) oraz SSD (ang. solid state drive lub solid state disk), to rodzaj pamięci masowej wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Sama nazwa „twardy dysk” pochodzi od zastosowaniu w urządzeniu twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika. Najważniejszymi parametrami dla twardych dysków są obecnie – pojemność, szybkość transferu danych, czas dostępu do zapisanych plików, prędkość obrotowa dysków magnetycznych, a także średni czas bezawaryjnej pracy MTBF (ang. Mean Time Between Failures).

Defekt, awaria, a może błąd ludzki?

Dysk twardy to najbardziej rozpowszechniony nośnik cyfrowej informacji na świecie, który znajduje się praktycznie w każdym komputerze na świecie, od największych organizacji rządowych poprzez komputery domowe, do najmniejszych używanych dziś urządzeń multimedialnych. Bardzo często w wyniku szkodliwych warunków pracy lub nieprawidłowego eksploatowania przez użytkownika dysk twardy ulega różnym uszkodzeniom. W zależności od różnych czynników mogą to być awarie logiczne lub mechaniczne.

W wyniku uszkodzeń podzespołów dysku twardego użytkownik może stracić całą jego zapisaną zawartość. Co wówczas zrobić? Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalnej firmy zajmującej się odzyskiwaniem utraconych danych z uszkodzonych dysków twardych , której pracownicy przeprowadzą szczegółową diagnozę rodzaju i stopnia uszkodzenia nośnika oraz przywrócą stracone pliki.

Logika czy mechanika?

W przypadku uszkodzeń logicznych dysku mogą one być związane m.in. z przypadkowym usunięciem zapisanych danych, działaniem wirusów, błędną konfiguracją systemu, nadpisaniem plików, uszkodzeniem tablicy alokacji plików lub też obszaru rozruchowego dysku twardego. Co do uszkodzeń mechanicznych, to najczęściej mamy do czynienia z awarią zespołu głowic, uszkodzeniem elektroniki zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej, usterką obszaru serwisowego czy też powierzchni magnetycznej dysku.

Mimo że na rynku i w internecie można znaleźć kilkanaście zachwalanych przez producentów programów do odzyskiwania danych, to tak naprawdę tylko fachowa obsługa nośników w tym zakresie przyniesie zadowalające efekty bez niebezpieczeństwa całkowitego zniszczenia twardego dysku i bezpowrotnej utraty zapisanych na nim danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *