banner
Edukacja

Start kariery już na studiach

Każda licząca się uczelnia posiada Biuro Karier, w którym student może znaleźć bieżące oferty pracy, informacje o praktykach i stażach oraz zasięgnąć porady w sprawie dalszej kariery. Bardzo często Biura Karier organizują dni otwarte lub inne przyciągające uwagę młodych ludzi wydarzenia. Jest to sprawa niezwykle istotna, bo tak naprawdę budowanie kariery zawodowej powinno mieć swój początek już w czasie studiów, najlepiej na drugim, trzecim roku.

Mało miejsc – dużo kandydatów

Student, który dopiero zaczyna swoją przygodę z rynkiem pracy, już na samym początku spotyka się z dużą konkurencją. Na staż w prestiżowej firmie czy wartościowe praktyki zawodowe kandydatów jest wielu. Niestety nie dla wszystkich wystarczy miejsc. Z tego powodu niektóre firmy organizują konkursy, w których można po prostu wygrać staż. Młodzi ludzie są świadomi panującej sytuacji na rynku pracy, dlatego walkę o wymarzoną pracę podejmują już w trakcie nauki. Jednym z najbardziej znanych konkursów jest  „Grasz o staż”, organizowany rokrocznie przez PwC oraz „Gazetę Wyborczą”. Wygrana w konkursie gwarantuje zdobycie pierwszych poważnych doświadczeń, które mogą okazać się przepustką do stałej pracy. Zainteresowanie inicjatywą co roku jest spore.

Wykłady to nie wszystko

Studia to przede wszystkim wykłady, ćwiczenia, laboratoria, kończące się egzaminami lub zaliczeniami. Niektórzy studenci skupiają się wyłącznie na uczestnictwie w zajęciach, zapominając o innych inicjatywach. Często to właśnie zaangażowanie w życie uczelni poprzez udział w zajęciach spoza planu, jest najbardziej punktowane przez przyszłego pracodawcę.

Kryzys motywacji?

Osoba opiekująca się stażystami jednego z największych portali informacyjnych w Polsce w jednym z wywiadów narzeka na swoich podopiecznych, którzy nie wykazują żadnej inicjatywy do nauczenia się czegokolwiek. „Wszystkie zadania, które im zlecam, wykonywane są bez przekonania” – mówi. Ten brak motywacji ma uzasadnienie w najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ze stycznia 2011 r., zgodnie z którymi bez pracy pozostaje ponad 466 tys. osób do 25. roku życia (22 proc. ogółu bezrobotnych). To na pewno nie zachęca młodych ludzi do działania.

Zobacz: serwis planowania kariery zawodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *