banner
Moto

Samochód bez ważnego badania technicznego

Jazda bez ważnego przeglądu nie tylko wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadku na drodze, ale również źle wpływa na komfort psychiczny kierowcy. Co grozi za brak ważnego badania technicznego w razie zatrzymania przez policję?

Stare czy nowe?
Wszystko zależy od wieku samochodu. W przypadku starszych aut prawdopodobieństwo kolizji z powodu usterki jest duże, dlatego policyjna kontrola kończy się w tej sytuacji bezwzględnym zatrzymaniem dowodu. Nowsze roczniki mogą otrzymać adnotację dopuszczającą dojazd pojazdu do miejsca garażowania lub stacji diagnostycznej. Po zatrzymaniu przez policję najbliższa stacja kontroli pojazdów powinna dokonać kompleksowego badania technicznego samochodu. Zdarzają się także sytuacje, kiedy policja dopuszcza samochód do jazdy przy świetle dziennym. Jeśli natomiast podczas oględzin samochodu policjanci zauważą niepokojące wady techniczne, zagrażające w jakikolwiek sposób bezpieczeństwu na drodze, mogą oni zatrzymać pojazd bez względu na jego rocznik.


Zlekceważenie zaleceń policji

Niedostosowanie się do adnotacji policji niesie ze sobą znacznie poważniejsze konsekwencje niż sama jazda bez ważnych papierów. Nie mniej, zdarzają się i tacy kierowcy, którzy zasadę „ryzyk-fizyk” przedkładają nad zewnętrzne rozporządzenia. Co ich czeka przy kolejnej kontroli? Wysoki mandat i odholowanie samochodu na parking policyjny… To chyba wystarczające powody, by dopilnować ważności badań technicznych auta.


Wypadek bez ważnych badań

Samochód, który weźmie udział w wypadku drogowym lub kolizji, będzie miał problem z uzyskaniem odszkodowania. Ubezpieczyciel, wykorzystując sytuację, będzie szukał winy w złym stanie technicznym pojazdu. Ponadto, w większości towarzystw ubezpieczeniowych nie możemy liczyć na likwidację szkody z AC. Musimy więc pamiętać, że przepisy nie tylko mają „utrudniać” życie kierowcom, ale też chronić ich życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *