banner
Biznes

Rynek pierwotny – wady i zalety

Młodzi ludzie najczęściej marzą teraz o dobrej pracy i własnym mieszkaniu. Spełnianie drugiego marzenie często zaczyna się od fundamentalnego pytania: Czy kupić mieszkanie na rynku wtórnym, a może pierwotnym? Zacznijmy zatem od rynku pierwotnego jego zalet oraz wad.

Zalety kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Bloki w nowym budownictwie oznaczają zazwyczaj o wiele wyższą jakość materiałów oraz wykonania. W starym budownictwie często brakuje porządnych wind, przestronnych tarasów oraz podziemnych parkingów. Ewenementem są również piękne klatki schodowe, równe ściany czy monitoring. A tego wszystkiego nie brakuje właśnie w nowo powstałych blokach.

Bardzo często nowe mieszkania można kupić z całym wykończeniem „pod klucz”. Deweloperzy pozwalają zagospodarować cały lokal według projektu klienta. Zdarzają się także przypadki, iż deweloperzy idą na rękę klientom i obniżają cenę za metr kwadratowy. Dlatego jeśli chcielibyśmy znaleźć rabat, to właśnie na rynku pierwotnym.

Kupno nowiutkiemieszkago mieszkania to również niższe koszty transakcyjne, takie jak brak podatku od czynności cywilno-prawnych, kosztu pośrednictwa. Podatek VAT jest, ale wliczony w cenę mieszkania.

Warto również pamiętać o tym, iż nowsze mieszkanie o wiele dłużej będzie utrzymywało swoją wartość.

Inną zaletą jest nowy projekt „Mieszkanie dla młodych”, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie na mieszkania pochodzące wyłącznie z rynku pierwotnego.

 

Wady kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Największą wadą kupna mieszkania na rynku pierwotnym jest to, ze bardzo często, co dopiero tworzy się wokół niego infrastruktura – powstają nowe budynki i inwestycje. Jeszcze jedna wadą jest to, iż czasami zdarza się, że procedury zakupienia mieszkania na rynku pierwotnym przedłużają się.

Artykuł powstał we współpracy z:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.