banner
Biznes

Przyszłość sklepów internetowych

Sklepy internetowe wraz z upływem czasu stanowią coraz groźniejszą alternatywę dla popularnych form zakupów. Ze względu na niskie koszta utrzymania, oraz powszechną dostępność Internetu coraz większa ilość znanych producentów decyduje się na założenie sklepów internetowych.

Trzeba przyznać, że sklepy internetowe powstają niczym grzyby na deszczu. Nie ma się co dziwić, gdyż w wielu przypadkach jest to złoty interes. Dzieje się tak ze względu na niskie koszta utrzymania, a właściwie ich brak, sprowadzające się do wynajmu magazynu, w którym będzie przechowywany dany towar oraz utrzymania serwera i domeny, na których postawiony jest nasz sklep. W porównaniu z tradycyjnym sklepem, głównie utrzymania, czynszu oraz wypłat dla personelu wielokrotnie przewyższają wydatki związane ze sklepem internetowym. To zaledwie kilka z wielu zalet zakupów przez internet. Czy to możliwe, że niebawem tradycyjny wyposażony w zabawki sklep, sklep meblowy czy nawet  salon samochodowy zniknie z centrów handlowych, niekiedy pewnie z samymi centrami handlowymi?

Większość z nas doskonale pamięta początki serwisu aukcyjnego Allegro. Pierwsze przesyłki, które zamiast telefonu komórkowego zawierały cegły, a niekiedy kartofle sprawiły, że portal przestał być wiarygodny. Popularyzacja Internetu sprawiła, że pomimo niepewnych przesyłek ludzie zaczęli coraz chętniej kupować bez wychodzenia z domu. W krótkim odstępie czasu rzesza ludzi przekonała się do zakupów przez Internet. Komputery, telewizory, zabawki dla dzieci, artykuły alkoholowe oraz odzież – niemal wszystko można zakupić w sklepach internetowych. Warto zatem zadać sobie pytanie, czy zakupy przez Internet oraz sklepy internetowe to przyszłość branży czy teraźniejszość?

Wielu ekspertów twierdzi nawet, że wobec coraz nowszych form elektryzacji współczesności tradycyjne sklepy internetowe w niedługim odstępie czasu odejdą w niepamięć. Ludzie coraz chętniej otwierają się na nowinki techniczne. Ostatnimi czasy niezwykle popularne stały się zakupy przez telefon. Już w 2010 roku powstały pierwsze aplikacje na urządzenia mobilne typu smartfon czy tablet, które umożliwiały skanowanie kodów kreskowych a następnie, przy pomocy Internetu mobilnego natychmiastowe porównanie cen w znanych sieciach handlowych. Niezależnie od tego czy chcieliśmy kupić kanapę do dużego pokoju, zabawki dla dziecka, czy też chrupki na wieczór dzięki tej aplikacji mogliśmy w krótkim odstępie czasu rozpocząć oszczędzanie. Aplikacja ucieszyła się sporą popularnością, gdyż już po pierwszym miesiącu użytkowania korzystało z niej przeszło 10 tysięcy osób.

Gołym okiem możemy zauważyć, że Internet oraz mobilność będą odgrywać znaczną rolę w przyszłości. Sklepy internetowe od kilku lat istnieją i mają się bardzo dobrze. Wraz z upływem czasu powstaje również coraz więcej aplikacji mobilnych tzw. „porównywarek cen”, które sprawiają, że nie musimy się uganiać przez cztery godziny w celu znalezienia jak najtańszego produktu, lecz wystarczy smartfon, dostęp do internetu i kilka prostych aplikacji, aby niezwłocznie odszukać interesujący nas produkt po najniższej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.