Pękające, rozszerzone naczynka krwionośne to zmora wielu Polaków, głównie kobiet. Jest to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny, który może wskazywać na konieczność wykonania dodatkowej diagnostyki, mającej znaleźć przyczynę problemu. Na szczęście pękające naczynka da się laserowo usunąć, jednak warto wcześniej wiedzieć, jakie są wskazania do tego zabiegu, jak i również kto musi koniecznie unikać usuwania laserowego naczynek.
Laserowe usuwanie naczynek – wskazania
Wskazaniem do laserowego usuwania naczynek jest posiadanie tzw. cery naczynkowej. Charakteryzuje się ona skłonnością do zaczerwienienia i łatwo pękających naczynek, tworzących nieestetyczne pajączki. Są one widoczne gołym okiem i na pewno nie dodają urody, szczególnie że w większości przypadków są one zlokalizowane na twarzy czy na nogach. Do zabiegu kwalifikują się osoby cierpiące z powodu pojawiających się na skórze pajączków, drobnych żylaków, które chcą poprawić wygląd swojej skóry. Cera naczynkowa może mieć ponadto nierównomierny koloryt, który podczas sesji laseroterapii można wyrównać. Oczywiście trzeba pamiętać, że laserowe usuwanie naczynek to zabieg, który trzeba powtórzyć nawet kilkukrotnie dla uzyskania najlepszych efektów.
Laserowe usuwanie naczynek – przeciwwskazania
Laserowe usuwanie naczynek jest zabiegiem wymagającym zachowania zasad bezpieczeństwa, dlatego nie każdy może zafundować sobie likwidację tzw. pajączków. Wśród przeciwwskazań do zabiegu można wymienić między innymi choroby nowotworowe, stany zapalne skóry, przewlekłe choroby skóry (łupież, bielactwo itp.) ciążę czy posiadanie rozrusznika serca. Są również czasowe przeciwwskazania, takie jak posiadanie opalenizny, przebyta właśnie infekcja czy szczepienie. W zależności od przypadku, z zabiegiem zamykania naczynek trzeba poczekać od kilku dni do kilku miesięcy, kiedy przeciwwskazanie całkowicie ustanie. Z tego powodu każde laserowe usuwanie naczynek musi zostać poprzedzone konsultacją dermatologiczną i to lekarz decyduje o kwalifikacji pacjenta do zabiegu.