banner
Sport

Kupujemy narty

Aby czerpać radość z jazdy na nartach niezbędny jest nie tylko zapał i umiejętności, ale także dobrze dobrany sprzęt. Przed zakupem nart należy się dobrze zastanowić jak chcemy jeździć i gdzie, nie należy tej decyzji odkładać na ostatnią chwilę. Warto poświęcić kilka wolnych chwil na dopasowanie odpowiednich nart do naszych potrzeb.

Producenci, aby spełnić wymagania wszystkich narciarzy wychodzą im naprzeciw. Na rynku dostępnych jest wiele modeli nart, wśród których każdy znajdzie idealną parę dla siebie.

W obecnych czasach jazdę klasyczną tzw. „kolanko przy kolanku” zastąpiła jazda carvingowa. Jest ona łatwiejsza w opanowaniu, dynamiczniejsza i daje więcej radości z jazdy. W tym stylu do szusowania na stoku używamy nart taliowanych. Ich środkowa część jest znacznie węższa od dziobów i tyłów nart.

Odpowiednie do jazdy po przygotowanych trasach i zarazem najpopularniejsze w Polsce są narty Allround. Spośród których początkujący jak i zaawansowani miłośnicy zimowego szaleństwa znajdą coś dla siebie. Także kobiety i dzieci znajdą mają spory wybór wśród modeli damskich i dziecięcych. Ich promień skrętu tego typu nart waha się od 12 do ok 18 metrów (talia 68-74mm).

Zaawansowani narciarze zadowoleni będą z nart Freeride. Idealne są one do szusowania po nieprzygotowanych trasach. Są one długie, proste i szerokie. Nie zaleca się ich do jazdy po trasach przygotowanych ratrakiem.

Allmountain to narty przejściowe pomiędzy Allroundem a Freeridem. Można powiedzieć, że są one alternatywne, ponieważ dobrze na nich się jeździ zarówno po utwardzonych stokach jak i po za nimi.

Na rynku dostępne są także narty Freestyle zwane także Twintip-owymi. Idealne są one dla wszystkich, którzy uwielbiają ekstremalną i szaloną jazdę. Podciągnięte są one do góry na obu końcach, co umożliwia także jazdę tyłem. Odpowiednie są także do wszystkich skoków, piruetów i wszelkiego rodzaju trików. Można na nich poszaleć także na snowparku.

Wśród modeli nart typu Race wyróżniamy Slalom i Gigant. Niepolecane są one dla osób początkujących. Najbardziej taliowanymi nartami są Slalom-y. Idealnie się na nich wykonuje krótkie i ciasne skręty, nie można tez na nie narzekać w czasie jazdy po stromych i oblodzonych stokach narciarskich. Aby w pełni wykorzystać przeznaczenie tych nart, należy się najpierw dobrze opanować umiejętności szybkiej i agresywnej jazdy na krawędziach a także być dobrze przygotowanym fizycznie. Na modelu nart Gigant osiąga się bardzo dużą prędkość podczas zjazdu i powinny być one używane na pustych i szerokich trasach. Mają one również większy promień skrętu niż narty slalomowe. Dlatego też narty Slalom i Gigant polecane są dla zawodowych i zaawansowanych narciarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *