banner
Artykuły

Kuchnia otwarta, czyli dwa w jednym, a nawet więcej!

Kuchnia otwarta na salon to obecnie bardzo modne rozwiązanie wykorzystywane nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również coraz częściej w mieszkaniach znajdujących się w blokach lub wieżowcach. Jak urządzić taką kuchnię, aby stanowiła ona integralną część domu lub mieszkania?

Dobre połączenie

Otwarta kuchnia na salon to doskonałe rozwiązanie sprzyjające nie tylko optycznemu powiększeniu przestrzeni mieszkalnej, ale również pomagające w integracji życia rodzinnego wszystkich lokatorów. Otwarta kuchnia staje się w takim układzie nie tylko miejscem do przygotowywania posiłków, ale również pomieszczeniem reprezentatywnym, podobnie jak salon oraz inne pomieszczenia mieszkalne.

Otwarta kuchnia zwiększa optycznie przestrzeń

Decydując się na bezpośrednie połączenie kuchni z pokojem dziennym, należy traktować je jako jedną, integralną całość. Istotne jest, aby zachować w tym układzie atmosferę przestronności oraz harmonii podczas urządzania obu wnętrz. Na takiej przestrzeni nawet najmniejszy detal odgrywa ogromne znaczenie. Otwierając kuchnię na salon zarówno meble, jak i kolor ścian w tych pomieszczeniach powinny przynajmniej w jakimś stopniu ze sobą współgrać. Na pewno, w miarę podobny materiał położony na podłogach w obydwu pomieszczenia jeszcze mocniej optycznie powiększy powierzchnię użytkową. Jednak zastosowanie w jadalni na przykład drewnianej podłogi sprawi, że taka przestrzeń będzie o wiele bardziej przytulniejsza.

Praktyczna i funkcjonalna

Bardzo dobrym rozwiązaniem w kuchni otwartej jest zastosowanie tzw. wyspy kuchennej. Jest ona nie tylko efektowna i funkcjonalna, ale również może stać się elementem odgradzającym oba pomieszczenia.  Wyspa w kuchni może pełnić różne funkcje. Może być dodatkowym blatem roboczym w kuchni, kuchenką lub na przykład praktycznym barkiem dla użytku gości. Aranżacja takiej wyspy, tak naprawdę, jest indywidualną sprawą każdego z nas. Jednak może ona dać ciekawy efekt końcowy. Do wyspy bardzo często instalowane jest podwyższenie, nazywane zazwyczaj nastawką. Dzięki niej można uzyskać dodatkową powierzchnię roboczą na wyspie.

Otwarta kuchnia na salon, wbrew pozorom, może być całkowicie niewidoczna dla domowników oraz gości. W nowoczesnych aranżacjach wszystkie urządzenia AGD oraz niezbędne akcesoria mogą zostać zabudowane, przypominając do złudzenia meble. Można również wykorzystać jedną ze stron wyspy kuchennej do zainstalowania sprzętów kuchennych, natomiast z drugie, tej od strony salonu, można umieścić na przykład odbiornik telewizyjny lub małą domową biblioteczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *