W schorzeniach narządu ruchu niezwykle istotna jest diagnostyka, która stanowi podstawę podjęcia skutecznej terapii leczniczej. Fundamentalne znaczenie dla postawienia właściwej diagnozy ortopedycznej ma przeprowadzenie specjalistycznych badań, które pozwolą na trafne rozpoznanie schorzenia.
Lekarz ortopeda, do którego zwracają się pacjenci z problemami związanymi z układem ruchu, bez odpowiednich badań nie jest w stanie prawidłowo zdiagnozować schorzenia. Współczesna medycyna dostarcza jednak szereg specjalistycznych narzędzi, które wspierają diagnostykę ortopedyczną.
USG stawu, RTG, MR i badania endoskopowe
Podstawowym badaniem stosowanym w trakcie diagnostyki ortopedycznej są badania obrazowe, czyli obrazowanie medyczne, które umożliwia wizualną kontrolę badanych obszarów. Najczęściej spotykamy się z prześwietleniem rentgenowskim, tomografią komputerową, rezonansem magnetycznym oraz badaniem ultrasonografem, czyli np. USG kolana lub USG barku. Są to badania nieinwazyjne, które nie wymagają przeprowadzenia hospitalizacji.
W diagnozowaniu schorzeń ortopedycznych wykorzystuje się również badania endoskopowe, takie jak artroskopia, które polegają na wziernikowej analizie wybranego miejsca, przeprowadzonej podczas zabiegu operacyjnego. Zabieg ten może być przeprowadzany zarówno w celach diagnostycznych, jak i leczniczych. Jest to rozwiązanie, które znajduje zastosowanie po uprzednim wykonaniu nieinwazyjnych badań, takich jak wspomniane usg ortopedyczne oraz prześwietlenie RTG lub MR.