banner
zakup mieszkania
Biznes

Co nowego w programie Mieszkaniu dla Młodych?

Następca programu Rodzina na Swoim budzi wiele kontrowersji. Jednak dla młodych osób, chcących posiadać swoje własne czerty kąty liczy się każda pomoc finansowa. Całkiem niedawno w Sejmie odbyła się debata nad projektem i już wiadomo, że termin wejścia programu w życie przesunął się z lipca tego roku na styczeń 2014.

zakup mieszkania

Brać kredyt teraz czy czekać na MdM? To decyzja przed którą stoi wiele młodych osób. Doradcy kredytów hipotecznych radzą przeanalizować punkt po punkcie warunki zawarte w regulaminie programu, gdyż od ich spełnienia zależeć będzie kwalifikacja do uzyskania pomocy materialnej. O to najważniejsze postanowienia MdM:

  • Z programu mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. Jeśli chodzi o małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z małżonków.
  • Stan cywilny nie ma znaczenia. Program dedykowany jest zarówno singlom, małżeństwom bezdzietnym, jak i rodzinom z dziećmi. W ostatnim przypadku kredytobiorcy mogą liczyć na dodatkowe dopłaty w wysokości 5 proc. dla jednego dziecka, oraz dodatkowe 5 proc. dopłaty w przypadku narodzin kolejnego potomka.
  • Osoby chcące skorzystać z programu NIE MOGĄ posiadać innej nieruchomości na własność. Program mieszkanie dla młodych przeznaczony jest tylko i wyłącznie do osób chcących kupić pierwsze lokum.
  • Jedynie nowe mieszkania. Ten punkt budzi najwięcej kontrowersji, ponieważ młodzi zakwalifikowani do programu mają możliwość zakupu nieruchomości tylko z rynku pierwotnego. Oferty rynku wtórnego nie wchodzą w grę.
  • Ograniczenie co do powierzchni. Program zakłada możliwość zakupy mieszkania o maksymalnej powierzchni 75 m2, jednak wsparcie finansowe dotyczy tylko 50 m2 a co za tym idzie za pozostałe 15 m2 w całości płacimy z własnej kieszeni.
  • Słaba lokalizacja. Ze względu na progi cenowe uwzględnione w regulaminie, zakup mieszkania w centrum miasta będzie niemożliwy.

Jeśli spełniasz podane wyżej warunki i jesteś w stanie zaczekać z zakupem mieszkania co najmniej pół roku to jak najbardziej warto skorzystać z pomocy materialnej oferowanej przez Państwo. W innym przypadku poproś o pomoc przy wyborze kredytu u doświadczonego doradcy, który dokona porównania kredytów hipotecznych, zbada Twoją zdolność kredytową i na tej podstawie dopasuje odpowiednią ofertę banku.

Warto skorzystać również narzędzi oferowanych na stronie www.helpbanking.pl takich jak kalkulator kredytów walutowych, kalkulator zdolności kredytowej czy kalkulatory kredytów złotówkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.