banner
Świat

Chorwackie wybrzeże

Głównym regionem turystycznym w Chorwacji jest Dalmacja, rozciągająca się u wybrzeży Morza Adriatyckiego, którą charakteryzuje doskonały klimat śródziemnomorski. Słońce i delikatny wiatr, czyste morze i rozciągające się szeroko plaże to cechy tamtejszego wybrzeża.

Czyste morze to jeden z powodów, dla których Dalmacja jest wybierana przez tak wielu turystów. Do tego dochodzi ciepły klimat, przyjemna atmosfera i wiele atrakcji turystycznych związanych z regionem. Zachętą są też liczne hotele i apartamenty, których lokalizacja jest wyjątkowo korzystna pod względem walorów prezentowanych przez Chorwację.

Dalmacja to obszar rozciągający się na wybrzeżach, więc można się nastawić na wypoczynek na plaży. Najpopularniejsze miasta tego regionu jak Dubrownik, Split, Omisz, Baska Voda to miasta portowe, więc plaże są ich nieodłączną częścią. Jednak odcinki wybrzeża Chorwacji nie są jednakowe, a tym samym różny jest charakter tamtejszych plaż.

Większość z nich jest skalista, więc kamieniste podłoże jest raczej twarde, znacznie mniej wygodne niż piasek. Tego typu podłoże występuje przy większości dużych miast, ale niektóre hotele posiadają plaże piaszczyste, specjalnie przygotowane dla turystów. Wybrzeża mniejszych miast i miasteczek  posiadają plaże o podłożu żwirowym lub piaskowym, a jeśli już jest skalne, to kamienie je pokrywające są znacznie mniejsze. Zdarzają się również miejsca bardziej skaliste, które również przystosowano dla plażowiczów, zalewając powierzchnię betonem.

Chorwackie plaże są dostępne dla wszystkich, nie ma wielu prywatnych, a ich bezpieczeństwo jest na bardzo wysokim poziomie. Nie ma ryzyka kradzieży, a wszędzie panuje spokój. Czasami bywam tłoczno, z uwagi na dużą liczbę turystów, zajmujących pobliskie hotele i apartamenty. Jednak zawsze w  miejscach oddalonych można odnaleźć spokój i ciszę nadmorskiego klimatu. Podobnie jak plaża, ogólnie dostępne jest morze i nie ma wydzielonych rewirów, poza które nie wolno wypływać, a czysta i ciepła woda zachęca do kąpieli. Jednak konieczne trzeba uważać, wchodząc do wody, ponieważ dno jest bardzo nierówne i nigdy nie wiadomo, jak szybko można się znaleźć na większej głębokości.

Chorwackie wybrzeże sprzyja wypoczynkowi głównie ze względu na klimat jaki wokół niego panuje. Dalmacja i jej turystyczne miasta, większe Dubrownik, Split oraz mniejsze Omis i Baska Voda mają hotele i apartamenty w dużej ilości ulokowane w pobliżu plaż, aby turysta mógł być blisko morza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.